Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litening 5 dla Eurofightera

Lotnictwo wojskowe, 21 września 2015

Rafael i Airbus zintegrują zasobnik Litening 5 z samolotem wielozadaniowym Eurofighter.

Pełnowymiarowa makieta zasobnika Litening 5 / Zdjęcie: Rafael

Rafael i Airbus Defence and Space przeprowadzą proces integracji najnowszego zasobnika w ofercie Izraelskiego przedsiębiorstwa – Litening 5 – z samolotem wielozadaniowym Eurofighter (Kuwejt kupił Eurofightery , 2015-09-14, Uniwersalna belka uzbrojeniowa dla Typhoona, 2015-06-01). Europejski koncern prowadzi obecnie prace związane z tym przedsięwzięciem. Kolejnym etapem działań będą próby operacyjne.

Zakończenie procesu integracji i zgłoszenie całkowitej zdolności operacyjnej Eurofightera wyposażonego w Litening 5 ma nastąpić pod koniec 2016. Według Izraelczyków pierwszym użytkownikiem tak doposażonego typu będzie jeden z krajów Starego Kontynentu. W porównaniu z wcześniejszymi modelami nie zmieniono gabarytów Liteninga 5, co znacznie ułatwia jego zintegrowanie z samolotami wyposażonymi w inne wersje zasobnika. 

Dzięki wprowadzonym zmianom Litening 5 jest nie tylko zasobnikiem celowniczym, ale także rozpoznawczym i obserwacyjnym. Najważniejszą zmianą jest zastosowanie nowej kolorowej kamery telewizyjnej HD, umożliwiającej wykrycie przeciwnika ze znacznie większej odległości i rozróżnienie obiektów niebędących wytworami natury, a także rozpoznanie wozów bojowych na podstawie kamuflażu.

W zasobniku zabudowano dwa nowe czujniki termolokacyjne, pracujące w zakresie fal średnich i krótkich. Ostatni z w/w ma szerszy zakres obserwacji celów podświetlonych wiązką lasera. Obrazy zarejestrowane przez poszczególne w/w czujniki mogą być wyświetlane oddzielnie lub nakładane na siebie.

Litening 5 umożliwia także atakowanie przy pomocy broni kierowanych celów wskazywanych przez wysuniętych nawigatorów naprowadzania lub załogę samolotu-nosiciela. Wybór celu dokonywany jest przez dotknięcie wskaźnika, znajdującego się w samolocie lub terminala na ziemi.

Kolejną zdolnością Liteninga 5 ma być wskazywanie celów pociskom kierowanym pociskom rakietowym powietrze-powietrze. Nie wiadomo jednak, jakie typy zostały z nim zintegrowane.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.