Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurofightery dla Kuwejtu coraz bliżej

Lotnictwo wojskowe, 05 czerwca 2015

Zachodnie media donoszą o możliwości zakupu przez Kuwejt samolotów wielozadaniowych Eurofighter.

Kuwejt prowadzi negocjacje w sprawie nabycia 24-28 Eurofighterów / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Według Defense News konsorcjum Eurofighter GmbH rozpoczęło rozmowy z Kuwejtem w sprawie sprzedaży samolotów wielozadaniowych Eurofighter. O możliwości przeprowadzenia takiej transakcji wspominano na początku tego roku (Kuwejt kupił Eurofightery?, 2014-01-17).

W negocjacjach, które rozpoczęły się 31 maja, biorą też udział przedstawiciele włoskiego resortu obrony,Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch) i przedsiębiorstwa Alenia Aermacchi, które odpowiada za kampanię marketingową na Bliskim Wschodzie.

Władze w Kuwejcie zainteresowane są nabyciem 24-28 Eurofighterów, co ma pozwolić na wyekwipowanie 2 eskadr Al-Quwwat al-Jawwiya al-Kuwaitiya (wojsk lotniczych). Oprócz tego kontrakt, którego wartość szacowana jest przez Wall Street Journal na 4,5 mld USD (16,7 mld zł), obejmować ma szkolenie i wsparcie logistyczne. W ramach współpracy pomiędzy obydwoma krajami, w bazie Lecce przeszkolono już dwie grupy kuwejckich lotników.

Wiadomość o możliwości zakupu Eurofighterów przez Al-Quwwat al-Jawwiya al-Kuwaitiya jest nieco zaskakująca w świetle niedawnych doniesień o możliwości nabycia przez nie amerykańskich Super Hornetów (Kuwejt kupił Super Hornety?, 2015-05-07). Jednak według źródeł zbliżonych do kuwejckiego resortu obrony, zawsze jest możliwość podziału zamówienia. Rozmowy z rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki wciąż notują postępy.

Nota bene, podobnie postąpił np. Oman, który mimo wcześniejszego nabycia F-16 (Nowy F-16 dla Omanu, 2014-04-08), pozyskał także Eurofightery (Oman zamówił Eurofightery, 2012-12-21), czy Arabia Saudyjska, eksploatująca F-15, Tornado i Eurofightery.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.