Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finalizacja kontraktu na indyjskie Rafale

Lotnictwo wojskowe, 06 stycznia 2016

Francja i Indie uzgodniły szczegóły techniczne porozumienia w sprawie zakupu samolotów wielozadaniowych Rafale.

Dassault ma dostarczyć Hindusom 36 samolotów wielozadaniowych Rafale z kompletnym wyposażeniem, w stanie zdatnym do lotu / Zdjęcie: MO Francji

Indyjskie media donoszą, że przed końcem 2015 przedstawiciele rządu w New Delhi dostarczyli do Paryża dokumenty zawierające szczegóły porozumienia dotyczącego nabycia 36 francuskich samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale. Transakcja ma być zrealizowana w sposób analogiczny, jak zakup Mirage 2000 w latach 1980 (Pierwsze zmodernizowane Mirage dla Indii, 2015-03-27).

Według The Financial Express zakończono już wyczerpujące dyskusje dotyczące kwestii technicznych. Teraz czas na negocjacje w sprawach ekonomicznych, dotyczących m. in. ceny samolotów i kosztów ich eksploatacji. – Presja w sprawie zakończenia negocjacji jest jednakowo duża dla obydwu stron. Jesteśmy pewni, że rząd w Paryżu wpłynie na Dassault, aby było bardziej elastyczne – twierdzi cytowany przez dziennik przedstawiciel indyjskiego rządu.

Koszt jednostkowy Rafale szacowano na 105 mln euro (ponad 450 mln zł), jednak minister obrony Manohar Parrikar wyraził nadzieję, że uda się ją obniżyć do 75 mln euro (ponad 320 mln zł). Podane kwoty nie uwzględniają kosztów eksploatacji. Szef komisji negocjacyjnej, marsz. S.B.P. Sinha zakłada, że Indie zapłacą za 36 Rafale 7-9 mld USD (28-36 mld zł), wliczając koszt wyposażenia i pakietu wsparcia logistycznego (Indie potrzebują więcej Rafale, 2015-07-06.

Dostawy samolotów mają rozpocząć się pod koniec 2018 lub na początku 2019. Zakończenie dostaw planowane jest w ciągu 7 lat od podpisania umowy. Economic Times twierdzi, że w ramach offsetu Dassault, Safran (producent silników) i Thales (dostawca wyposażenia elektronicznego) przekażą rządowej agencji ds. rozwoju technologii wojskowych (DRDO) i być może innym przedsiębiorstwom (m. in. HAL) technologie niezbędne do samodzielnej obsługi Rafale przez Hindusów.

Ostateczna umowa w sprawie zakupu Rafale przez Indie ma być podpisana 26 stycznia podczas wizyty prezydenta Francji Francoisa Hollande’a w New Delhi, w ramach obchodów narodowego święta Indii – Dnia Republiki. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.