Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie zwiększają budżet obronny o 10%

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 17 lutego 2014

W rozpoczynającym się 1 kwietnia roku budżetowym ministerstwo obrony Indii będzie miało do dyspozycji 2,24 bln INR (109,6 mld zł). Nowy budżet obronny będzie o 10% wyższy od obecnego.

Zapowiadany wzrost wydatków obronnych Indii na rok budżetowy 2014/2015 prezentuje się podobnie, jak w minionych latach. Za wyjątek można uznać tu 2009, kiedy po zamachach terrorystycznych w Bombaju budżet obronny zwiększono o ponad 23% / Zdjęcie: MO Indii

O nowej perspektywie budżetowej resortu obrony poinformowało ministerstwo finansów. W rozpoczynającym się 1 kwietnia roku budżetowym Indie przeznaczą na obronność 2,24 bln INR, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu do obecnego budżetu, wynoszącego 2,03 bln INR (99,3 mld zł).

Trzeba podkreślić, że wzrost wydatków obronnych Indii o 10% jest mniejszy, niż przed rokiem. Prezentowana wówczas perspektywa budżetowa była wyższa od poprzedniej o 14% (Nowy budżet obronny Indii, 2013-03-01). Dodatkowo, realny wzrost budżetu resortu obrony będzie w rzeczywistości niższy, jeśli uwzględni się wysokość inflacji, która w ostatnim czasie wynosiła 6,2%.

Omawiana perspektywa budżetowa resortu obrony jest zaledwie propozycją. Ostateczny kształt indyjskiego budżetu obronnego będzie można poznać pod koniec lutego. Zmiany, jeżeli w ogóle takowe będą, nie powinny być jednak diametralnie duże w porównaniu do obecnych założeń.

Trudno na chwilę obecną szacować wysokość środków finansowych, które zostaną przeznaczone na zakup nowego uzbrojenia. Logika wskazywałaby jednak na to, że ich wysokość powinna być co najmniej na tym samym poziomie, co obecnie. Wiąże się to z ambitnymi programami zbrojeniowymi sił zbrojnych Indii, spośród których wiele zaliczyło duże opóźnienia (Rafale (najwcześniej) po wyborach, 2014-02-10; Rozstrzygnięcia przetargów po wyborach, 2014-01-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra