Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tylko 36 Rafale dla Indii

Lotnictwo wojskowe, 01 czerwca 2015

Indie kupią tylko 36 wielozadaniowych Dassault Rafale. Powodem decyzji jest zbyt wysoka cena samolotów.

Indie zakupią tylko 36 wielozadaniowych Rafale. Być może w nieokreślonej bliżej przyszłości Hindusi dokupią jeszcze 20 samolotów tego typu, co pozwoli na wyposażenie w nie 3 eskadr / Zdjęcie: Dassault

Wczoraj minister obrony Indii Manohar Parrikar poinformował opinię publiczną, że kraj ten kupi jedynie 36 samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale, ponieważ są one o wiele za drogie. Poprzedni plan nabycia 126 samolotów tego typu uznano za nieopłacalny ekonomicznie (Indie kupują 36 Rafale, 2015-04-10). Nie kupimy pozostałych (Rafale). Kupimy tylko 36. To krytyczna potrzeba operacyjna – powiedział szef indyjskiego resortu obrony w wywiadzie dla agencji Press Trust of India.

Jak podaje Agence France-Presse, koszt zakupu trzech tuzinów francuskich samolotów w stanie zdatnym do lotu szacowany jest na 5 mld euro (20,7 mld zł). Zdaniem Parrikara nabycie większej ilości Rafale mogłoby spowodować katastrofę finansową kierowanego przez niego resortu. – To tak jak z posiadaniem BMW i Mercedesa. Nie mam ich, ponieważ nie stać mnie na nie. Ale przede wszystkim nie stać mnie na nie, a po drugie – nie potrzebuję ich­ – dodałParrikar.

Powołanie komisji, która zajmie się finalizacją kontraktu dotyczącego nabycia francuskich samolotów ma być zrealizowane w ciągu następnych 2-3 miesięcy. Podpisanie umowy ma nastąpić w sierpniu, a dostawy realizowane będą przez kolejne 2 lata. Za pieniądze zaoszczędzone dzięki rezygnacji ze 126 Rafale można będzie wyekwipować w Su-30MKI (Hindusi nie uziemią Su-30MKI, 2015-05-26) 3 kolejne eskadry Bhartiya Vāyu Senā (BVS, wojsk lotniczych Indii), a także zakupić większą liczbę rodzimych myśliwców Tejas Mk. II (Drugi pokładowy Tejas oblatany, 2015-02-10).

Według Times of India prawdopodobne jest, że New Delhi dokupi jeszcze 20 Rafale, co pozwoli na wyposażenie w nie 3 eskadr. Plany dowództwa BVS zakładają posiadanie 42-44 eskadr samolotów bojowych. Obecnie jest ich tylko 34. W dodatku do 2022 ze stanu spisane zostaną przestarzałe MiG-21, używane przez 10 eskadr i MiG-27, stanowiące wyposażenie kolejnych  4.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.