Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie zwiększają budżet obronny

Strategia i polityka, 03 marca 2015

Władze Indii zwiększyły budżet obronny państwa o 10%.

W powszechnej ocenie głównym poszkodowanym z powodu nowej perspektywy budżetowej okazała się marynarka wojenna Indii. Okrojenie wydatków tego rodzaju sił zbrojnych utrudni sfinansowanie programów budowy nowych konwencjonalnych okrętów podwodnych i pierwszego rodzimego lotniskowca, INS Vikrant / Zdjęcie: MO Indii

W rozpoczynającym się 1 kwietnia roku fiskalnym 2015-2016 Indie przeznaczą na obronność 2,46 bln INR (147,9 mld zł). Wydatki obronne będą większe o ok. 10% w porównaniu z ogłoszonym przed rokiem wstępnym preliminarzem (Indie zwiększają budżet obronny o 10%, 2014-02-17) i o 7,7% wyższe w stosunku do ogłoszonej latem 2014 noweli budżetowej (Indyjska nowela budżetowa, 2014-07-11). Budżet ministerstwa obrony na 2015-2016 odpowiada 1,75% PKB. 

Głównym beneficjentem nowego budżetu obronnego będą Bharatiya Vāyu Senā (wojska lotnicze Indii). Dowództwo BVS otrzyma 331 mld INR (19,8 mld zł), o 0,6% mniej niż w br. Zakup nowych statków powietrznych oraz zespołów napędowych pochłonie 188,6 mld INR (11,3 mld zł).  

Dowództwo Bhāratīya Thalsēnā (wojsk lądowych Indii) otrzyma 262,2 mld INR (15,7 mld zł), co oznacza wzrost o 5,3% w porównaniu do obecnych wydatków budżetowych. Z kolei Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii) będzie miała do dyspozycji 67,3 mld INR (4 mld zł). Dla porównania, w br., dowództwo BNS wydało 86 mld INR (5 mld zł).  

Według komentatorów, nowa perspektywa budżetowa ministerstwa obrony Indii nie pozwoli na sfinansowanie wszystkich programów zakupowych sił zbrojnych. W budżecie nie zagwarantowano środków przede wszystkim na zakup 126 wielozadaniowych Rafale (Su-30MKI nie zastąpią Rafale, 2015-02-20). Przedstawiciele resortu obrony zapewniają jednak, że rząd zagwarantuje dodatkowe wsparcie finansowe na realizację tego przedsięwzięcia, jeżeli tylko uda się podpisać ostateczne porozumienie o pozyskaniu francuskich samolotów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra