Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na Rafale w ciągu 4 miesięcy

Lotnictwo wojskowe, 28 stycznia 2016

Kontrakt na sprzedaż samolotów wielozadaniowych Rafale dla Indii zostanie podpisany w ciągu najbliższych 4 miesięcy.

Ostateczna umowa zakupu 36 Rafale przez Indie ma zostać podpisana w ciągu 4 miesięcy. Nie wiadomo, czy Hindusi wykorzystają opcję nabycia 18 dodatkowych samolotów / Zdjęcie: MO Francji

W poniedziałek prezydent Francji Francois Hollande i premier Indii Narendra Modi podpisali umowę międzyrządową, na mocy której rząd w New Delhi zakupi 36 samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale. Obydwaj politycy spodziewają się, że negocjacje w sprawie ceny i warunków obsługi posprzedażnej zostaną zakończone w ciągu 4 miesięcy. Wiadomość tę potwierdził francuski ambasador w Indiach Francois Richier, w wywiadzie udzielonym wczoraj stacji telewizyjnej India Today (Finalizacja kontraktu na indyjskie Rafale, 2016-01-06).

Ambasador dodał, że ma nadzieję, iż Indie zakupią więcej niż 36 Rafale. Jego zdaniem, jeżeli kontrakt dotyczyć będzie większej liczby francuskich samolotów, możliwe będzie wyprodukowanie ich w kraju odbiorcy. Jednak według anonimowego francuskiego przemysłowca, jeżeli New Delhi zakupi tylko 18 dodatkowych Rafale, to najprawdopodobniej w grę wchodzić będzie ich montaż końcowy z zestawów dostarczonych przez Dassault.

Francois Richier dodał, że uzgodniono już kwestie offsetu. Nie ujawnił jednak, jaka będzie jego wartość. Najnowsze doniesienia mówiły o 50 %, czyli 4,5 mld USD (18,5 mld zł).

Francuzi mają jeszcze jedną szansę sprzedaży Rafale Indiom. Dziś zaplanowano spotkanie przedstawicieli Dassault i Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii), podczas którego przedstawiona zostanie oferta morskiej wersji samolotu. Według indyjskich mediów, powołujących się na źródła w resorcie obrony, New Delhi wystosowało zapytania do Francji, W. Brytanii, FR i USA w sprawie zaprojektowania dla Indii nowego lotniskowca INS Vishal, drugiej jednostki typu Vikrant (INS Vishal z siłownią atomową, 2015-07-19).

Okręt, który wypierać będzie 65 tys. t ma być wyposażony w napęd nuklearny, katapulty elektromagnetyczne i liny hamujące. Jego grupa lotnicza ma składać się m. in. z 54 samolotów wielozadaniowych. Wybór ich typu zadecyduje o konstrukcji lotniskowca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.