Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bundeswehra wybrała G29

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 lutego 2016

Niemieckie siły zbrojne wybrały 8,6-mm karabin C.G. Haenel RS9 jako nową broń precyzyjną dla snajperów wojsk specjalnych. Konstrukcja zostanie przyjęta do uzbrojenia jako G29.

Nowy karabin G29 (Haenel RS9) ma masę dokładnie 8 kg, zasilana jest z 10-nabojowego magazynka pudełkowego i wyposażona została w składaną kolbę. Długość całkowita to 1300 mm, po złożeniu kolby zmniejsza się do 990 mm. Na zdjęciu z celownikiem Steiner Military T5Xi 5-25x56-ZF / Zdjęcie: C.G. Haenel

Postępowanie na dostawę nowych karabinów snajperskich do amunicji 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum) dla komandosów rozpoczęło się w Niemczech pod koniec lutego 2014 (EnforceTac 2014: G29 dla Bundeswehry, 2014-03-07). Wówczas Federalny Urząd Wyposażenia, Sprzętu Informatycznego i Materiałów Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) ogłosił otwarty przetarg na dostawy karabinów wyborowych średniego zasięgu G29 (Scharfschützenwaffe mittlere Reichweite Gewehr G29) wraz z celownikami optycznymi i dodatkowym wyposażeniem.

Po pewnych perypetiach związanych z osobą tworzącą założenia taktyczno-techniczne (Wstrzymanie przetargu na G29, 2015-08-09), ostatecznie wybrano konstrukcję, która uznawana była za promowaną, czyli RS9 dostarczony przez przedsiębiorstwo C.G. Haenel. Łącznie Niemcy chcą zakupić 124 nowe G29. Z tego dziewięć karabinów dostarczono do prób wojskowych: pięć w 2014 i dalsze cztery w 2015. Pozostałe 115 w pełnej bojowej konfiguracji ma trafić do użytkownika w bieżącym roku. Otrzymają je komandosi z jednostek specjalnych wojsk lądowych KSK (Kommando Spezialkräfte) i marynarki wojennej KSM (Kommando Spezialkräfte Marine). Szacunkowa wartość umowy wynosi 2,29 mln EUR (10 mln zł).

G29 (RS9) ma 685-mm kutą na zimno lufę, z sześcioma bruzdami o skoku 254 mm. Może być dodatkowo kompletowana z tłumikami dźwięku B&T rodziny Rotex. Karabin dostarczany jest w kolorze piaskowym (oznaczanym w Bundeswehrze jako RAL8000) i ma długą, grzbietową uniwersalną szynę montażową zgodną ze standardem STANAG 4694. Zasięg skuteczny karabinu to 1500 m

G29 będzie to pierwsza konstrukcja do amunicji 8,6 mm x 70 wprowadzona do uzbrojenia Bundeswehry. BAAINBw wyraźnie zaznacza, że ma ona strzelać nabojem będącym odpowiednikiem cywilnego .338 Lapua Magnum zgodnego ze standardem C.I.P. Nowa broń ma uzupełnić obecnie używany karabin powtarzalny G22/G23 (Accuracy International AWM) do amunicji 7,62 mm x 67 (.300 Winchester Magnum), wprowadzone do uzbrojenia w 1997.

RS9 okazał się w drugim etapie testów lepszy od wytwarzanego w Bawarii Unique Alpine TPG-3A5 (broń ta była wcześniej oferowana jako Ballista przez FN Herstal w ogłoszonym przez US SOCOM przetargu na konstrukcję precyzyjną dla komandosów Precision Sniper Rifle).

Bundeswehra chciała, aby G29 był dostosowany do współpracy ze standardową w niemieckiej armii przystawką noktowizyjną NSV 80. Dlatego do ostatniego etapu zakwalifikowano trzy celowniki optyczne: Hensold ZF3.5-26x56 FF-S (Enforce Tac 2015: Hensoldt dla Bundeswehry, 2015-03-06), Schmidt & Bender PM II 5-25x56 oraz Steiner Military (część Beretta Defense Technology) T5Xi 5-25x56-ZF. Ostatecznie wybrano ten ostatni, zamocowany na jednoczęściowym montażu Era Tac, zaopatrzonym dodatkowo w podstawę dla mikrokolimatora Aimpoint Micro T2.

Regulowana i składana kolba nowej broni niemieckich komandosów / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Postępowanie dotyczyło nie tylko samego karabinu, ale też wyboru odpowiedniego celownika optycznego i producenta amunicji. Dlatego próby były wieloetapowe, a biorący w nich udział musieli dostarczyć, obok karabinów, celowniki optyczne, 33 tys. nabojów zwykłych (pełnopłaszczowych z miękkim rdzeniem) i 16 tys. przeciwpancernych. Posłużyły do sprawdzenia parametrów broni.

Warto dodać – porównując to z polskim postępowaniem na karabiny snajperskie (Wielokalibrowy karabin snajperski z ZMT, 2016-02-12) – że Bundeswehra nie wymagała, aby konstrukcja była wyposażona w wymienną lufę i dostosowana do różnej amunicji. Niemcom zależało tylko na broni do naboju 8,6 mm x 70 i – ze względów masowych – odrzucili wielokalibrowe konstrukcje. Uzyskały one podczas prób nawet lepszą celność, ale jednocześnie miały większą masę. Dotyczyło to włoskiej propozycji, zgłoszonego przez Berretta Group fińskiego karabinu SAKO TRG M10.

Choć broń ma powstawać w Niemczech, w miejscowości Suhl, to pewne wątpliwości budzi zagraniczny właściciel zakładów. C.G. Haenel (IWA 2014: Haenel CR223, 2014-03-10) należy bowiem do Merkel Gruppe, w skład której wchodzą też Merkel Jagd- und Sportwaffen i Caracal GmbH – wszystkie mieszczące się w tym samym zakładzie w Suhl, oraz BWO Elektronik GmbH z Oberndorfu. Całość jest własnością Caracal International, będącej częścią holdingu Tawazun z Abu Zabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (SHOT Show 2016: Wilcox i Caracal, 2016-01-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.