Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

WP zamawia kolejne Bory z Tarnowa

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 czerwca 2014

Inspektorat Uzbrojenia zamówił dla WP kolejną partę 7,62-mm karabinów wyborowych Bor. Wartość kontraktu wynosi 2,976 mln zł.

Karabiny wyborowe Bor (z prawej strony, obok wielkokalibrowego karabinu wyborowego Tor, również dostarczanego przez ZMT) przeszły chrzest bojowy w Afganistanie podczas kolejnych zmian Polskiego Kontyngentu Wojskowego w tym państwie. Obecne zamówienie zwiększy liczbę Borów w armii do ok. 200 / Zdjęcie: 6. Brygada Powietrznodesantowa

5 czerwca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o udzieleniu zamówienia Zakładom Mechanicznym Tarnów (ZMT) na dostawy karabinów wyborowych Bor do amunicji 7,62 mm x 51 NATO. Negocjacje w tej sprawie prowadzone były od marca (Nowe Bory dla WP, 2014-03-22). Zakup broni jest zgodny z zapisami Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2014-2015. Ostatnia umowa wieloletnia została podpisana trzy lata temu i nie uwzględniała zamówień uzupełniających.

Karabin wyborowy Bor w układzie bezkolbowym został wprowadzony do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP w 2009. Broń, o fabrycznej nazwie Alex (od imienia konstruktora, którym jest Aleksander Leżucha), została zaprojektowana przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego (OBRSM) Tarnów, który zrealizował dwa pierwsze kontrakty. Od 2 lipca 2012 tarnowski Ośrodek połączył się z Zakładami Mechanicznymi (Inwestycje ZMT, 2013-06-11; Wyniki ZMT, 2013-06-04) i od tej pory karabiny oferowane są pod marką tego ostatniego producenta.

Obecna umowa będzie już trzecią na 7,62-mm karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego i obejmuje dostarczenie 60 Borów do 28 listopada 2014. Warto dodać, że pierwszy 3-letni kontrakt na 81 sztuk broni podpisano 8 czerwca 2008, a drugie zamówienie na dostawy 55 karabinów zawarto 8 czerwca 2011.

Jednocześnie armia poszukuje 40 przekrojów tej broni wyborowej, w ramach odrębnego podstępowania (Przekroje dla WP, 2014-06-04). W międzyczasie trwa też dialog techniczny na nowy karabin wyborowy do amunicji 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum), w którym ZMT oferuje zaprojektowany przez OBRSM model Alex-338 (8,6-mm karabiny wyborowe dla WP, 2014-02-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra