Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Navantia zbuduje australijskie zaopatrzeniowce

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 marca 2016

Hiszpańska grupa stoczniowa zwyciężyła w przetargu na dostawę 2 nowych okrętów zaopatrzeniowych dla marynarki wojennej Australii.

Pod koniec zeszłego tygodnia australijskie ministerstwo obrony, które od 21 września kierowane jest przez p. Marise Payne, poinformowało, że hiszpańska grupa stoczniowa wygrała przetarg na dostawę 2 nowych okrętów zaopatrzeniowych (Navantia bliżej wygranej w Australii, 2014-10-14). Hiszpanie pozostawili w pobitym polu południowokoreańskie DSME (Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering).

W najbliższych tygodniach rozpoczną się rozmowy, w wyniku których określony zostanie szczegółowy plan realizacji programu zakupowego SEA 1654 Phase 3, a także koszt i terminarz prac stoczniowych. Latem rząd w Canberze powinien ostatecznie sygnować kontrakt z Navantią.

Nowe australijskie okręty zaopatrzeniowe zostaną oparte na projekcie SPS Cantabria (A15), który od 2010 jest eksploatowany przez Armada Española (marynarkę wojenną Hiszpanii, Kanada wypożyczy BAC Cantabria, 2015-07-17). Zaopatrzeniowce najprawdopodobniej zostaną zbudowane w Hiszpanii. Australijscy producenci będą odpowiadać za dostawę poszczególnych elementów wyposażenia pokładowego. Wartość programu zakupowego obliczana jest na 1-2 mld AUD (2,9-5,8 mld zł). Kwota ta uwzględnia również koszt eksploatacji jednostek i wsparcia technicznego.

Royal Australian Navy (RAN, królewska marynarka wojenna Australii) powinna odebrać nowe okręty na początku lat 2020. Zastąpią one obecnie eksploatowane jednostki, HMAS Success (OR 304) i HMAS Sirius (O 266).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.