Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

GPS dla południowokoreańskich Taurusów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 sierpnia 2016

Rząd USA wydał zgodę na eksport wojskowych odbiorników GPS do Republiki Korei. Urządzenia zostaną zamontowane w pociskach manewrujących Taurus.

Pociski manewrujące Taurus wejdą do służby w Daehanminguk Gong-gun w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy / Rysunek: MO Republiki Korei

Południowokoreańska agencja Yonhap przekazała informację, że rząd w Waszyngtonie niedawno wydał zgodę na dostarczenie wojskowych odbiorników GPS, w które zostaną wyposażone pociski manewrujące KEPD 350 Taurus. Ich nosicielami mają być samoloty wielozadaniowe F-15K Slam Eagle, znajdujące się w wyposażeniu Daehanminguk Gong-gun (wojsk lotniczych Republiki Korei, TAURUS dla Korei Południowej, 2013-06-20).

KEPD 350 został opracowany przez TAURUS Systems GmbH, utworzone przez niemieckie LFK (spółkę EADS/MBDA) i szwedzkie Saab Bofors Dynamics. Jest to pocisk stealth, długości 5,1 m, mający rozkładane skrzydła o rozpiętości 2,06 m. Jego masa to 1400 kg, w tym 499 kg stanowi masa tandemowej głowicy bojowej MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, HIgh Sophisticated and Target Optimised).

Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy Williams F121-WR-115 o ciągu 6,67 kN, który umożliwia Taurusowi rozwinięcie prędkości M0,8-0,95. Zasięg pocisku to ponad 500 km. Naprowadzanie na cel jest realizowane przez układy nawigacji bezwładnościowej z korekcją GPS, nawigacji według rzeźby terenu i nawigacji według ścieżki markerów. Do wykrycia celu służy głowica termowizyjna.

Zabudowanie w Taurusach amerykańskich odbiorników GPS ma zapewnić, że będą one odporne na zakłócenia emitowane przez północnokoreańskie systemy obrony powietrznej. Według Yonhap operujące z baz Daehanminguk Gong-gun F-15K uzbrojone w KEPD 350 mogą wykonać uderzenie na stolicę KRL-D Pjongjang albo odpalić je nad Morzem Japońskim i zniszczyć kosmodrom Musudan-ri (Tonghae), leżący w północnej części kraju (WorldView-1 wykonał zdjęcie Taepodong-2, 2009-04-11).  

Według przedstawicieli południowokoreańskiej agencji ds. zamówień wojskowych (DAPA) Taurusy z amerykańskimi odbiornikami GPS wejdą do służby w Daehanminguk Gong-gun w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Do końca br. mają zostać zrealizowane dostawy kilkudziesięciu pocisków KEPD 350 z Niemiec (Eurofighter z Taurusami, 2014-01-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.