Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Porter zakończył patrol

Marynarka wojenna, 13 kwietnia 2017

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Porter powrócił do bazy morskiej w Rocie po zakończeniu patrolu bojowego.

USS Porter wszedł do bazy morskiej w Rocie po zakończeniu kilkumiesięcznego patrolu bojowego na obszarze odpowiedzialności 6. floty US Navy / Zdjęcie: USN

We wtorek niszczyciel rakietowy USS Porter (DDG 78), typu Arleigh Burke, powrócił do bazy morskiej w Rocie na południu Hiszpanii. Załoga okrętu zakończyła tym samym patrol bojowy. Misję zapoczątkowano 30 listopada 2016.

W tym czasie okręt przeszedł blisko 50 tys. km. USS Porter odbył kurtuazyjne wizyty w portach morskich zaprzyjaźnionych państw, np. hiszpańskiej Walencji, włoskiej Wenecji, Sudzie na Krecie i Konstancy w Rumunii. Jednostka wzięła też udział w serii ćwiczeń morskich, w tym Sea Shield 2017 i Dynamic Manta 2017.

Kluczowym momentem misji USS Porter był udział w ataku rakietowym na syryjską bazę lotniczą Szajrat na zachodzie kraju. Z pokładu DDG 78 i towarzyszącego mu USS Ross (DDG 71, USS Ross dołączył do CdG, 2016-10-06), wystrzelono 59 pocisków manewrujących Tomahawk, które zniszczyły infrastrukturę bazy oraz znajdujące się na jej terenie statki powietrzne wojsk lotniczych reżimu Baszara al-Asada.

USS Porter jest jednym z czterech niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke przebazowanych do Hiszpanii w l. 2014-2015. Okręty stanowią europejski komponent systemu obrony przeciwrakietowej USA. Wyposażono je w system wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem Aegis (USS Donald Cook wraca do Roty, 2017-04-05). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.