Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Charles de Gaulle rozpoczął nową misję

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 04 października 2016

Zespół zadaniowy marynarki wojennej Francji rozpoczął nową misję bojową.

Około 4050 francuskich marynarzy, pilotów i żołnierzy wojsk lądowych bierze udział w operacji Chammal / Zdjęcie: MO Francji

W ubiegły piątek zespół zadaniowy Marine Nationale (marynarki wojennej Francji) opuścił port morski w Tulonie na południu kraju i skierował się w rejon Bliskiego Wschodu. Na czele grupy stoi atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle (R 91). Stacjonujące na jego pokładzie samoloty bojowe Rafale M wykonały już pierwsze operacje lotnicze nad Irakiem i Syrią w ramach operacji Chammal (Pierwsze operacje lotnicze z pokładu CdG, 2015-11-24).

W skład grupy lotniskowcowej CdG wchodzą: fregata przeciwlotnicza Chevalier Paul (D621), typu Horizon, fregata rakietowa Cassard (D 614), typu Cassard, fregata ZOP Jean de Vienne (D643), typu Georges Leygue, okręt wsparcia Marne (A630), typu Durance i atomowy okręt podwodny typu Rubis. Francuskim okrętom towarzyszą: amerykański niszczyciel rakietowy USS Ross (DDG 71), typu Arleigh Burke (USS Ross będzie eskortował CdG, 2016-09-19) i niemiecka fregata Augsburg (F213), typu Bremen (Fregata Augsburg wesprze CdG, 2016-08-26).

Komponent lotniczy grupy lotniskowcowej tworzą samoloty: 24 bojowe Rafale M i 2 wczesnego ostrzegania i kierowania E-2C Hawkeye oraz 4 śmigłowce: 2 Dauphin i po jednym Alouette III i NH90 Caïman Marine. Uzupełnią one samoloty bojowe wysłane na Bliski Wschód przez Armee de l’Air (wojska lotnicze Francji, Mirage 2000 w operacji Chammal, 2016-09-12; Francuskie Rafale w Jordanii, 2016-08-30).

Rozpoczęta w piątek misja lotniskowca CdG jest 3. w ciągu 2 lat (Nowa misja Charles de Gaulle, 2016-07-22) i ostatnią przed czekającym okręt przeglądem remontowym i modernizacją, połączoną z wydłużeniem jego trwałości użytkowej (Drugi etap modernizacji CdG, 2015-05-26). Prace stoczniowe mają rozpocząć się w lutym 2017. Lotniskowiec będzie wyłączony ze służby przez 18 miesięcy. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra