Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit potwierdził, że Niemcy nie będą się sprzeciwiać sprzedaży samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon do Arabii Saudyjskiej. Tym samym kraj ten będzie mógł pozyskać 48 kolejnych maszyn, których sprzedaż była blokowana przez Berlin od 2018 z powodów politycznych. Powodami było łamanie praw człowieka przez Rijad, udziału w wojnie w Jemenie i zabójstwo tureckiego dziennikarza Dżamala Chaszokudżiego w 2018.
Saudowie w latach 2009-2017 zdążyli już zakupić 72 Typhoony (z których jeden się rozbił w 2017). Głównym dostawcą maszyn dla tego kraju był brytyjski oddział BAE Systems, jednak w produkcji komponentów tych europejskich samolotów biorą udział przedsiębiorstwa także z innych państw. Daje to możliwość łatwiejszego blokowania potencjalnej sprzedaży z pobudek politycznych. Taka była też sytuacja od 2018, kiedy Niemcy nałożyli embargo na Saudów. Niekorzystne uwarunkowania polityczne przełożyły się na brak wystarczającej konkurencji dla zdobywającego nowe rynki francuskiego samolotu Rafale. Również w przypadku Arabii Saudyjskiej zaczęło się pojawiać ryzyko utraty rynku na rzecz francuskiej maszyny.
Zgodnie ze słowami Hebestreita na zmianę optyki Berlina wpłynęła ponowna ocena sytuacji, a w największej mierze atak Hamasu na Izrael 7 października 2023. W konflikt włączył się Ruch Huti z Jemenu, który rozpoczął ostrzały Izraela za pomocą broni dalekiego zasięgu. Część z tych ataków była neutralizowana przez saudyjskie lotnictwo (w tym samoloty Typhoon) i obronę powietrzną, chroniąc tym samym Izrael. Oznacza to zwiększone zapotrzebowanie na środki walki dla Rijadu i przy okazji bezpieczeństwo dla Izraela.
Wraz z najnowszymi doniesieniami Berlin nie zamierza blokować Brytyjczykom składania ofert na samoloty dla Saudów. W przypadku zawarcia umowy Federalna Rada Bezpieczeństwa ma się jednak ponownie przyjrzeć warunkom politycznym transakcji (Koniec niemieckiego weta?, 2019-09-19).
Dyrektor generalny Eurofighter Jagd Flugzeug GmbH Giancarlo Mezzanatto w czerwcu 2023 szacował potencjalną sprzedaż Eurofihghterów w 2024 i 2025 na 150-200 samolotów. Brak niemieckiego veto może więc otworzyć drzwi przed kolejnymi kontraktami eksportowymi, które przyniosą korzyści ekonomiczne (Airbus opracuje Eurofightera EK, 2023-11-30, Włosi blokują sprzedaż Microtecnica, 2023-11-27, Turcja kupuje 40 Eurofighter Typhoon, 2023-11-17).