Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Uzbrojenie za bezpieczny przejazd

Strategia i polityka, 08 lutego 2013

Wielka Brytania sprzeda Uzbekistanowi broń, w zamian za zagwarantowanie bezpiecznego przejazdu przez jego terytorium wycofywanych z Afganistanu brytyjskich żołnierzy.

Most przyjaźni na granicy afgańsko-uzbeckiej. Tą drogą 15 lutego 1989 opuszczały Afganistan ostatnie oddziały radzieckie / Zdjęcie: US Navy

Według brytyjskiego dziennika The Times, powołującego się na oświadczenie ministra obrony Wielkiej Brytanii Philipa Hammonda, Taszkient w zamian za możliwość zakupu uzbrojenia, zgodził się udostępnić Brytyjczykom swoje drogi i linie kolejowe do 2014. Minister nie chciał wyjawić jakimi typami uzbrojenia interesuje się Uzbekistan. Dodał jednak, że nie będzie to uzbrojenie strzeleckie i amunicja, którą można skierować przeciwko demonstrantom. W 2009 Unia Europejska ogłosiła czteroletni zakaz sprzedaży broni do Uzbekistanu za nieprzestrzeganie praw człowieka i brutalne tłumienie demonstracji przez autorytarne władze tego kraju.

Hammond poinformował, że władze w Taszkiencie zainteresowane są głównie pojazdami opancerzonymi, indywidualnymi osłonami balistycznymi, urządzeniami noktowizyjnymi oraz czujnikami ruchu i kamerami termowizyjnymi. Zakupione wyposażenie ma być wykorzystane do wzmocnienia ochrony 137-kilometrowego odcinka granicy z Afganistanem.

W tym roku Wielka Brytania planuje wycofać 4300 z 9500 stacjonujących tam żołnierzy (Szybkie wycofywanie Brytyjczyków z Afganistanu, 2012-12-20). Mimo decyzji o pozostawieniu w Afganistanie 40% wyposażenia, do końca 2014 Brytyjczycy wywiozą 6500 kontenerów ze sprzętem. Do ich transportu wyznaczono 1,5 tys. żołnierzy. Podobne kroki do brytyjskich poczyniły również Stany Zjednoczone, które 15 grudnia 2011 zniosły obowiązujące od 2004 restrykcje dotyczące pomocy wojskowej dla Uzbekistanu. Okienko dostaw ma być otwarte do września 2013, ale – jeżeli zajdzie taka potrzeba – może być przedłużane o kolejne sześć miesięcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra