Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA planowo wychodzą z Afganistanu

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 24 września 2012

Sekretarz obrony USA, Leon Panetta, poinformował o wycofaniu z Afganistan zgodnie z wyznaczonym na ten rok terminarzem 28 tys. amerykańskich żołnierzy.

Wycofani do kraju żołnierze wchodzą w skład 33-tysięcznej grupy wysłanej do Afganistanu w 2009 / Zdjęcie: US Army

Informacja została podana do wiadomości publicznej przed kilkoma dniami, w trakcie zeszłotygodniowej podróży Panetty po Azji (Japonia uwalnia Osprey’e na Okinawie, 2012-09-19; Nowozelandzkie okręty znowu w portach USA, 2012-09-23). Wycofani do kraju żołnierze wchodzili w skład 33-tysięcznej grupy wysłanej do Afganistanu w 2009 w ramach wsparcia operacyjnego liczącego wówczas około 65 tys. ludzi amerykańskiego kontyngentu wojskowego (Zaciąg do Afganistanu, 2009-11-30).

Wraz z ustabilizowaniem sytuacji w większości zapalnych prowincji (zwłaszcza na południu kraju), a także w dobie poszukiwania oszczędności budżetowych, administracja Baracka Obamy zadecydowała w 2011 o wycofaniu wysłanych w 2009 żołnierzy z powrotem do kraju. Jeszcze w tym samym roku pierwsze 5 tys. z nich zostało odesłanych do macierzystych baz na terenie USA (Oszczędności na Afganistanie, 2011-06-24), reszta miała opuścić Afganistan do połowy września br. Już przed kilkoma miesiącami głównodowodzący siłami misji ISAF gen. John Allen informował, że nie będzie problemu z dotrzymaniem wyznaczonego terminu (Wycofywanie z Afganistanu zgodnie z planem, 2012-07-24).

Odesłanie do kraju pierwszej grupy 33 tys. żołnierzy jest kolejnym etapem na drodze do realizacji planu zakończenia misji ISAF w Afganistanie do 2014 (Problemy wycofania się z Afganistanu, 2012-07-11; Więzienie Bagram w rękach Afgańczyków, 2012-09-12). W kraju tym w dalszym ciągu pozostaje 68-tysięczy amerykański kontyngent, wspierany przez około 30 tys. wojskowych z państw sojuszniczych (Brytyjczycy przyspieszą wycofanie z Afganistanu?, 2012-09-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.