Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Specjalne malowanie Boeinga 737 Qantas

Lotnictwo cywilne, 12 listopada 2013

Australijskie linie lotnicze Qantas zaprezentowały Boeinga 737-800 w specjalnym malowaniu.

Boeing 737-800 Mendoowoorrji w specjalnym malowaniu, nawiązującym do kultury rdzennych mieszkańców Australii / Zdjęcie: Qantas

Australijskie linie lotnicze Qantas wprowadziły do floty kolejny samolot w malowaniu stanowiącym hołd dla rdzennych mieszkańców tego kraju. Zostało ono zaprojektowane przez grupę Balarinji Design, na motywach prac aborygeńskiego malarza, Paddy’ego Bedforda.

Najnowsze malowanie to interpretacja obrazu, zatytułowanego Medicine Pocket, na którym przedstawiono elementy pejzażu charakterystyczne dla Mendoowoorrji, miejsca w regionie East Kimberley w Australii Zachodniej, gdzie urodziła się matka Bedforda. Z tego powodu Boeing 737-800 nosi nazwę własną Mendoowoorrji. Co ciekawe, po raz pierwszy w 93-letniej historii Qantas, zmieniono nieco odcienie farby charakterystycznego motywu białego kangura na czerwonym tle na stateczniku pionowym, aby lepiej dopasować je do całości.

Warto wspomnieć, że jest to już czwarty samolot ozdobiony tego rodzaju malowaniem. Pierwszym był, pokazany w 1994, Boeing 747-400 Wunala Dreaming, na którym naniesiono motywy kangurów na pustyni. Rok później zaprezentowano innego Boeinga 747-300, Nalanji Dreaming. Autorami obydwu malowań byli John i Ros Moriarty, z Balarinji Design. Natomiast trzeci samolot, Boeing 737-800 Yananyi Dreaming, został ozdobiony przez aborygeńską artystkę Rene Kulitja w 2002.

Prezentacja najnowszego australijskiego Boeinga 737-800 miała miejsce w sobotę w zakładach producenta w Seattle. Następnie odleciał on do macierzystego kraju, via Fidżi, z grupą przedstawicieli Qantas na pokładzie. Lądowanie w Sydney, z tradycyjnym salutem wodnym, odbyło się wczoraj.

Po rozpoczęciu regularnej eksploatacji w połowie bieżącego miesiąca Mendoowoorrji wykonywa loty promocyjne do Broome i Canberry. Następnie zajmie się obsługą połączeń na terenie Zachodniej Australii.

Mendoowoorrji jest 69. Boeingiem 737-800 należącym do Qantas. Do końca 2014 towarzystwo odbierze jeszcze 6 samolotów tego typu (Qantas odmładza flotę, 2013-10-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.