Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Norwegia rezygnuje z Archerów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 grudnia 2013

Według informacji przekazywanych przez norweskie media, Oslo podjęło decyzję o rezygnacji z zakupu 24 155-mm samochodowych armatohaubic Archer.

Zdjęcie: FMV

Decyzja o rezygnacji z zakupu Archerów miała zostać podjęta w wyniku opóźnień w realizacji całego programu. Przypomnijmy, że prace nad wspomnianymi armatohaubicami prowadzone są od 1995, najpierw samodzielnie przez Szwecję, a potem na mocy bilateralnego porozumienia zawartego między Sztokholmem a Oslo.

W 2010 oba państwa zamówiły od BAE Systems 48 Archerów (po 24 dla każdego z nich) (Zamówienie seryjnych Archerów, 2010-03-27). Wartość porozumienia wyniosła 135 mln GBP (673,8 mln PLN).

Według pierwotnych założeń, dostawy armatohaubic miały rozpocząć się jesienią 2011. Ostatnie z nich miały trafić do odbiorców z końcem br. Problemy techniczne BAE Systems w trakcie rozwoju omawianej konstrukcji spowodowały, że realizacja całego przedsięwzięcia zaliczyła kilkuletnie opóźnienie (Gotowość Archerów, 2011-05-16). Pierwsze Archery trafiły do Svenska armén (wojsk lądowych Szwecji) w wrześniu br. (Pierwsze Archery dla Szwecji, 2013-09-24).

Część komentatorów zwraca uwagę na fakt, że rezygnacja z zakupu Archerów przez Norwegię nie była podyktowana wspomnianymi opóźnieniami w realizacji całego przedsięwzięcia. Głównym powodem takiej decyzji władz w Oslo mogła być chęć przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób środków finansowych na zakup kolejnych samolotów wielozadaniowych F-35A (Kolejne F-35 dla Norwegii, 2013-06-30).

Co ciekawe, przy odrobinie szczęścia utratę norweskiego zlecenia BAE Systems będzie mogło przekuć w inny rynkowy sukces. Warto bowiem przypomnieć, że Archery oferowane są również Danii w ramach rozpisanego przetargu na 15 155-mm armatohaubic dla Hæren (Królewskich Wojsk Lądowych Danii) (Zestawy artyleryjskie dla Danii, 2013-05-24, Kraby dla Danii?, 2013-06-15).

Oferując Duńczykom zakup ex-norweskich Archerów, z których część jest już montowana, BAE Systems mogłoby pozwolić sobie na zmniejszenie kosztów jednostkowych armatohaubic, a tym samym na konkurencyjną względem pozostałych oferentów wartość całego przedsięwzięcia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.