Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Obsługa techniczna Collinsów

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 06 sierpnia 2014

Władze w Canberze przedłużyły umowę z Australian Submarine o obsłudze technicznej konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Collins.

Przeglądy Collinsów będą prowadzone na terenie stoczni ASC w Osborne (Adelaide) na południu i Henderson na zachodzie kraju / Zdjęcie: ASC

Przez najbliższe lata ASC będzie nadal świadczyła usługi związane za przeglądem naprawczym i modernizacją wyposażenia pokładowego australijskich Collinsów (Modernizacja Collinsów, 2013-11-27). Przedłużone porozumienie obowiązuje od kilku dni, kiedy rozpoczął się przegląd trzeciej z jednostek tego typu, HMAS Farncomb (SSG 74).

Odmiennie niż w przypadku wcześniejszych zleceń, strony postanowiły skrócić tym razem – z 3 do 2 lat – czas trwania przeglądów naprawczych, jednocześnie wydłużając z 8 do 10 lat okres utrzymania pojedynczej jednostki w linii, wliczając w to jednak krótkoterminowe przeglądy okresowe lub remonty będące skutkiem nieprzewidzianych usterek.

Pozwoli to Royal Australian Navy (Królewskiej Marynarce Wojennej Australii, RAN) na eksploatację 3-4 Collinsów każdorazowo, średnio o 1 jednostkę więcej niż obecnie. Wprowadzając zmiany, władze w Canberze zastosowały się do wniosków zawartych w opublikowanym w listopadzie 2012 raporcie, Study into the Business of Sustaining Australia’s Strategic Collins Class Submarine Capability.

Pierwszym z Collinsów przechodzącym przegląd naprawczy według nowego harmonogramu będzie HMAS Farncomb. Okręt powróci do służby w 2016. Jego miejsce zajmie wówczas HMAS Collins (SSG 73). Wszystkie jednostki tego typu powinny przejść 2-letnie przeglądy w ciągu najbliższych 12 lat. Pozwoli to na wydłużenie ich trwałości użytkowej do lat 2030. Wówczas powinna zacząć się ich powolna wymiana na nowe konwencjonalne jednostki, budowane najprawdopodobniej w oparciu o projekt japońskich Sōryū (Australijskie OP z zagranicy?, 2014-07-29). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.