Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iron Dome dla US Army?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 listopada 2014

Izraelskie media informują o dużym zainteresowaniu US Army pozyskaniem baterii systemu przeciwlotniczego/przeciwrakietowego Rafael Iron Dome.

Kwestia zakupu przez USA baterii Iron Dome podnoszona jest często przez amerykańskich polityków. Kongresmeni zwracają uwagę nie tylko na wysoką skuteczność izraelskiego systemu (na poziomie około 90%), ale też współfinansowanie jego budowy i rozwoju z budżetu federalnego. Od 2011, amerykańskie władze przeznaczyły na ten cel około 3 mld zł (929 mln USD) / Zdjęcie: MO Izraela

Przedstawiciele wojsk lądowych USA oficjalnie dementują doniesienia izraelskich mediów. Podkreślają, że dowództwo US Army nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z Rafaelem. Zakup Iron Dome nie jest też uwzględniany w planach budżetowych na 2015. Mimo oficjalnego dementi, amerykańskie siły zbrojne uważnie przyglądają się eksploatacji izraelskich zestawów, zwłaszcza podczas operacji wojskowych w Strefie Gazy (Wnioski z Protective Edge, 2014-10-10; Więcej baterii Iron Dome, 2014-07-17).

Według izraelskich mediów, US Army jest zainteresowana pozyskaniem jednej baterii Iron Dome i przeprowadzeniem prób ogniowych na poligonie. Pozwoliłaby to na ocenę funkcjonowania systemu i podjęcie ostatecznej decyzji o ewentualnym zakupie większej liczby zestawów. W powszechnej ocenie, Amerykanie mogliby rozmieścić baterie Iron Dome do ochrony większych zgrupowań wojsk rozmieszczonych poza USA, w bazach na Bliskim Wschodzie i w Azji, czy w ramach wielonarodowych operacji wojskowych, w Iraku lub w Afganistanie.

Poza znaczeniem czysto strategicznym, zakup baterii Iron Dome miałby wpływ na rodzimy przemysł zbrojeniowy. Już teraz amerykańskie przedsiębiorstwa, w tym Raytheon, współpracują z Rafaelem przy produkcji zestawów przeciwlotniczych (Raytheon dla Iron Dome, 2014-10-01). Udział producentów z USA w całym przedsięwzięciu byłby z pewnością większy, gdyby część baterii produkowano na potrzeby lokalnego odbiorcy. Sprzedaż Iron Dome do Stanów byłaby też z korzyścią dla samych Izraelczyków, zwłaszcza wobec trudności ze znalezieniem klientów zagranicznych (Brak chętnych na Iron Dome, 2014-10-15; Seul zainteresowany Iron Dome, 2014-08-11). Zainteresowanie systemem wyraża wiele państw regionu, zwłaszcza bliscy sojusznicy Waszyngtonu, tacy jak Arabia Saudyjska, Katar, czy Kuwejt. Póki Iron Dome oferowany jest przez izraelskiego producenta, władze tych państw mają związane ręce. Sytuacja zmieniłaby się, gdyby system sprzedawały przedsiębiorstwa amerykańskie, występujące jako pośrednicy Rafaela.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.