Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iron Dome dla US Army?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 listopada 2014

Izraelskie media informują o dużym zainteresowaniu US Army pozyskaniem baterii systemu przeciwlotniczego/przeciwrakietowego Rafael Iron Dome.

Kwestia zakupu przez USA baterii Iron Dome podnoszona jest często przez amerykańskich polityków. Kongresmeni zwracają uwagę nie tylko na wysoką skuteczność izraelskiego systemu (na poziomie około 90%), ale też współfinansowanie jego budowy i rozwoju z budżetu federalnego. Od 2011, amerykańskie władze przeznaczyły na ten cel około 3 mld zł (929 mln USD) / Zdjęcie: MO Izraela

Przedstawiciele wojsk lądowych USA oficjalnie dementują doniesienia izraelskich mediów. Podkreślają, że dowództwo US Army nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z Rafaelem. Zakup Iron Dome nie jest też uwzględniany w planach budżetowych na 2015. Mimo oficjalnego dementi, amerykańskie siły zbrojne uważnie przyglądają się eksploatacji izraelskich zestawów, zwłaszcza podczas operacji wojskowych w Strefie Gazy (Wnioski z Protective Edge, 2014-10-10; Więcej baterii Iron Dome, 2014-07-17).

Według izraelskich mediów, US Army jest zainteresowana pozyskaniem jednej baterii Iron Dome i przeprowadzeniem prób ogniowych na poligonie. Pozwoliłaby to na ocenę funkcjonowania systemu i podjęcie ostatecznej decyzji o ewentualnym zakupie większej liczby zestawów. W powszechnej ocenie, Amerykanie mogliby rozmieścić baterie Iron Dome do ochrony większych zgrupowań wojsk rozmieszczonych poza USA, w bazach na Bliskim Wschodzie i w Azji, czy w ramach wielonarodowych operacji wojskowych, w Iraku lub w Afganistanie.

Poza znaczeniem czysto strategicznym, zakup baterii Iron Dome miałby wpływ na rodzimy przemysł zbrojeniowy. Już teraz amerykańskie przedsiębiorstwa, w tym Raytheon, współpracują z Rafaelem przy produkcji zestawów przeciwlotniczych (Raytheon dla Iron Dome, 2014-10-01). Udział producentów z USA w całym przedsięwzięciu byłby z pewnością większy, gdyby część baterii produkowano na potrzeby lokalnego odbiorcy. Sprzedaż Iron Dome do Stanów byłaby też z korzyścią dla samych Izraelczyków, zwłaszcza wobec trudności ze znalezieniem klientów zagranicznych (Brak chętnych na Iron Dome, 2014-10-15; Seul zainteresowany Iron Dome, 2014-08-11). Zainteresowanie systemem wyraża wiele państw regionu, zwłaszcza bliscy sojusznicy Waszyngtonu, tacy jak Arabia Saudyjska, Katar, czy Kuwejt. Póki Iron Dome oferowany jest przez izraelskiego producenta, władze tych państw mają związane ręce. Sytuacja zmieniłaby się, gdyby system sprzedawały przedsiębiorstwa amerykańskie, występujące jako pośrednicy Rafaela.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra