Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

AirAsia India w hołdzie pionierowi

Lotnictwo cywilne, 24 marca 2015

Linie AirAsia India złożyły hołd pionierowi lotnictwa z tego kraju. Na kadłubie jednego z samolotów towarzystwa znajduje się portret J. R. D. Taty.

A320 z portretem pioniera indyjskiego lotnictwa – J. R. D. Taty / Zdjęcie: AirAsia India

Jehangir Ratanji Dadabhoy Tata urodził się 29 lipca 1904 w Paryżu. Ćwierć wieku później, 10 lutego 1929, otrzymał licencję pilota, jako pierwszy w Indiach. Już w 1932 założył pierwszą indyjską linię lotniczą, Tata Airlines. W 1946 towarzystwo przekształciło się w Air India – obecnie narodowego przewoźnika, przejętego przez państwo w 1953 – które dwa lata później rozpoczęło obsługę pierwszych połączeń międzynarodowych.

Nieco wcześniej, w 1938, J. R. D. Tata został wybrany na prezesa grupy przemysłowej Tata & Sons, która z czasem stała się najpotężniejszym koncernem w Indiach. Obecnie należą do niej m. in. linie lotnicze AirAsia India (Odnaleziono szczątki A320 linii AirAsia, 2014-12-30) i Vistara (Vistara – nowe linie z Indii , 2014-08-12) oraz przedsiębiorstwo Tata Motors (Nowość od Supacat i Tata Motors, 2014-02-10).

Pionier indyjskiego lotnictwa zmarł 29 listopada 1993 w Genewie. W uznaniu zasług Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) przyznała mu w 1995 Złoty Medal, a rok później Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) – Nagrodę im. Edwarda Warnera.

Portret indyjskiego pioniera namalowano na kadłubie samolotu Airbus A320, noszącego znaki rejestracyjne VT-JRT (nr ser. 3448, wcześniej OK-NES). Jest to czwarty samolot tego typu dostarczony AirAsia India, eksploatowany od 12 czerwca ub. r.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.