Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kamerun prosi o pomoc

Strategia i polityka, 14 stycznia 2015

Władze Kamerunu zaapelowały do społeczności międzynarodowej o udział w walce islamistami Boko Haram.

Fundamentalne znaczenie w walce z Boko Haram będzie miała pomoc szkoleniowa, udzielana Kameruńczykom ze strony sojuszników. Na zdjęciu szkolenie żołnierzy w taktyce walki w terenie zurbanizowanym, prowadzone przez USAFRICOM / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Prezydent Kamerunu, Paul Biya, wezwał społeczność międzynarodową do większego udziału w walce z ruchami islamistycznymi destabilizującymi region. Kamerun od miesięcy zmaga się z rosnącą aktywnością Boko Haram u swych granic. Bojownicy destabilizującej północno-wschodnią Nigerię organizacji coraz śmielej atakują cele po drugiej stronie granicy (Boko Haram zajęła bazę sił wielonarodowych, 2015-01-05, Islamiści giną na granicy z Kamerunem, 2014-09-09).

W 2014 Kamerun zaangażował do walki z islamistami tysiące żołnierzy (Kamerun broni się przed islamistami, 2014-07-31). Ich zadaniem jest nie tylko uszczelnienie granicy państwowej z Nigerią, ale też zwalczanie aktywnych w kraju bojówek Boko Haram oraz innych sympatyzujących z nią organizacji (Nigeryjscy żołnierze uciekają do Kamerunu, 2014-08-26).

Pod koniec grudnia 2014 Kameruńczycy przypuścili atak na pozycje islamistów na północy kraju (Kamerun atakuje Boko Haram, 2014-12-29). Żołnierzom udało się odbić utraconą wcześniej bazę wojsk lądowych oraz kilka pobliskich wiosek. Po raz pierwszy w walkach z ekstremistami użyto szkolno-bojowych Dassault/Dornier Alpha Jet MS2.

Pomoc, o jaką zabiegają władze Kamerunu, to przede wszystkim dostawy uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Jesienią 2014 ministerstwo obrony Niemiec przekazało Jaunde 60 samochodów terenowych Mercedes-Benz 250GD Wolf oraz 60 samochodów ciężarowych Unimog (Niemieckie pojazdy dla Kamerunu, 2014-11-27). Kameruńczycy apelują też do państw Unii Afrykańskiej o utworzenie wielonarodowych sił wojskowych, które zostałyby rozmieszczone na północy kraju i pomogły w ochronie zagrożonych terytoriów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.