Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Islamiści używają Camcoptera S-100

Lotnictwo wojskowe, 16 stycznia 2015

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukazujące wrak bezzałogowego śmigłowca Camcopter S-100, zestrzelonego przez libijskie siły rządowe. Wiropłat był używany przez walczących z nimi islamistów.

Wrak bezzałogowego śmigłowca Schiebel Camcopter S-100 zestrzelonego przez libijskie wojska wierne rządowi urzędującemu w Tobruku. Bezzałogowiec pierwotnie przekazano straży wybrzeża Libii w ramach unijnego programu pomocowego. Wiropłat został najprawdopodobniej przejęty przez jedną z bojówek islamistycznych działających na zachodzie kraju / Zdjęcie: Asian Defence News

Członkowie sił zbrojnych Libii mieli zestrzelić śmigłowiec w pobliżu bazy wojsk lotniczych Al-Watiyah na wschodzie kraju. S-100 służył islamistom najprawdopodobniej do obserwacji i analizy sytuacji wokół bazy, którą od tygodni bezskutecznie starają się zająć.

Zestrzelony na wschodzie kraju bezzałogowiec należał pierwotnie do libijskiej straży wybrzeża. Producent śmigłowców, Schiebel, miał informować w przeszłości, że UE przekazała Libijczykom wiropłaty do patrolowania wód morza terytorialnego i walki z nielegalną imigracją Afrykanów na północ, do Europy (Kontrola satelitarna libijskich granic, 2013-12-02). Co ciekawe, austriaccy parlamentarzyści mieli sugerować w 2011, że 4 Campcoptery S-100 zostały przekazane w latach 2008-2009 dowództwu 32. Brygady Zmechanizowanej.

Zestrzelony nad wschodnią Libią bezzałogowiec Camcopter S-100 z oznaczeniami straży wybrzeża Libii, w języku angielskim i arabskim / Zdjęcie: Zintan Operations Room

Śmigłowce bezzałogowe austriackiego Schiebela są coraz powszechniej używane do obserwacji rejonów walk zbrojnych. W 2013 somalijskie ugrupowanie islamskie Harakat al-Szabab al-Mudżahedin (Młodzi Bojownicy) miało zestrzelić jeden z bezzałogowców nad Bulomarer, w regionie dolnego Szabelle (Ultrasi zestrzelili w Somalii austriacki bsl, 2013-06-20).

Z kolei jesienią 2014 po raz pierwszy użyto S-100 nad wschodnią Ukrainą. Misja OBWE w tym państwie, Special Monitoring Mission to Ukraine (SMMU), pozyskała bezzałogowce w celu wykonywania lotów patrolowych nad terenami ogarniętymi walkami między ukraińską armią, a prorosyjskimi separatystami (Pierwszy lot S-100 nad Ukrainą, 2014-10-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.