Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szesnaście VBCI do Afryki

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 21 stycznia 2015

Francuski kontyngent wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej otrzymał 16 kołowych wozów bojowych VBCI 8x8.

Francuski kontyngent wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej otrzymał do dyspozycji szesnaście kołowych wozów bojowych VBCI 8x8 / Zdjęcie: MO Francji 

Decyzję o wysłaniu pojazdów do Afryki podjęto w połowie 2014. Był to okres nasilenia walk etnicznych w Republice Środkowoafrykańskiej. Jesienią 2014 liczba ofiar starć przekroczyła ponad 5000 osób (Ponad 5000 ofiar w RŚA, 2014-09-13).

Dostawy kto VBCI 8x8 (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie) rozpoczęły się latem 2014 (Pierwsze VBCI w RŚA, 2014-08-22). Francuzi stacjonują w Republice Środkowoafrykańskiej od grudnia 2013 w ramach operacji Sangaris. Początkowo kontyngent liczył 1600 żołnierzy i pracowników wojska. Obecnie na miejscu jest już 2 tys. wojskowych.

Francuski kontyngent wspiera żołnierzy i cywilów służących w ramach misji ONZ UN Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in CAR (MINUSCA, Pakistańczycy w RŚA, 2014-09-17). Wielonarodowe siły pokojowe w Republice Środkowoafrykańskiej liczą 8.685 wojskowych i policjantów, 174 pracowników cywilnych, 18 wolontariuszy oraz 106 lokalnych pracowników kontraktowych.

Poza Republiką Środkowoafrykańską wozy VBCI 8x8 są też używane w ramach wielonarodowej operacji Barkhane. Blisko trzy tysiące francuskich żołnierzy stacjonuje od lata 2014 w Mali, Burkina Faso, Mauretanii, Nigrze i Czadzie. Francuzi wspierają lokalne siły zbrojne w walce z islamistami (Zbliża się francuska interwencja w Libii?, 2015-01-19).

Warto przypomnieć, że jesienią 2014 agencja zamówień obronnych DGA zakończyła testy kwalifikacyjne zmodyfikowanych wozów VBCI 8x8 (Nowy VBCI od 2015, 2014-10-03). Wyposażono je w dodatkowe panele opancerzenia. W porównaniu do oryginalnej wersji nowe wozy są bardziej odporne ma eksplozję fugasów i pociski z ręcznych granatników przeciwpancernych. Zmodyfikowane VBCI 8x8 powinny wejść do służby na początku 2015. Niewykluczone, że część z nich trafi do Afryki.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.