Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pogrom Boko Haram

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 06 lutego 2015

Czadyjskie wojska przeprowadziły ofensywę przeciw Boko Haram na północy Nigerii. Islamiści mieli stracić ponad 200 bojowników. Około 2000 czadyjskich żołnierzy, wspieranych przez pojazdy opancerzone oraz lotnictwo, uderzyło we wtorek na pozycje Boko Haram w pobliżu nigeryjskiego Gamboru / Zdjęcie: Al Wihda

We wtorek siły zbrojne Czadu przeprowadziły uderzenie na pozycje Boko Haram w Gamboru na północnym wschodzie Nigerii. W trwających kilka godzin walkach śmierć poniosło co najmniej 9 czadyjskich żołnierzy. Kolejnych 21 odniosło rany. Islamiści mieli stracić ponad 200 bojowników.

W walkę z islamistami włączyły się stacjonujące tuż po drugiej stronie granicy wojska Kamerunu. Wycofując się przed Czadyjczykami, bojownicy Boko Haram na krótko zajęli kameruńskie miasto Fotokol, dokonując masakry ponad 100 mieszkańców. Ekstremiści zostali szybko wyparci z powrotem do Nigerii.

Udział w walkach wzięły samoloty wojskowe Czadu, bombardując pozycje islamistów przed szturmem na Gamboru. Wsparcie powietrzne zapewniło też lotnictwo francuskiego kontyngentu wojskowego operacji Barkhane (Szesnaście VBCI do Afryki, 2015-01-21, Zbliża się francuska interwencja w Libii?, 2015-01-19).

W połowie stycznia władze Czadu zapowiedziały wysłanie kontyngentu wojskowego do Kamerunu (Czad włącza się w walkę z Boko Haram, 2015-01-16). Boko Haram przeprowadziło w ostatnich tygodniach serię ataków na pozycje kameruńskich wojsk stacjonujących na terenach przygranicznych (Kamerun prosi o pomoc, 2015-01-14). Islamiści od miesięcy starają się przenieść prowadzony przez siebie dżihad do innych państw regionu (Boko Haram zajęła bazę sił wielonarodowych, 2015-01-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.