Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zbliża się francuska interwencja w Libii?

Strategia i polityka, 19 stycznia 2015

Według anonimowych źródeł dyplomatycznych Paryż ma przeprowadzić w najbliższych miesiącach interwencję wojskową w ogarniętej wojną domową Libii.

Szczegóły ewentualnej francuskiej interwencji wojskowej w Libii nie są znane. Można podejrzewać, że w pierwszym etapie Paryż zdecyduje się na wykorzystanie lotnictwa wojskowego oraz wojsk specjalnych. Użycie jednostek regularnej armii jest mniej prawdopodobne m.in. ze względu na ich rozciągnięcie operacyjne od Mauretanii po Republikę Środkowej Afryki, a także brak efektywnej kontroli uznawanego międzynarodowo libijskiego rządu nad praktycznie całym terytorium kraju, poza obszarem wokół Tobruku, który jest jego tymczasową siedzibą / Zdjęcie: MO Francji

Londyński arabskojęzyczny dziennik Asharq Al-Awsat powołuje się w tej kwestii na słowa zachowującego anonimowość dyplomaty z jednego z państw arabskich. Według informatora gazety, Paryż podjął już decyzję o przeprowadzeniu operacji wojskowej w Libii. Rozmówca miał sugerować, że pierwsze działania zbrojne mogłyby zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Informacje Asharq Al-Awsat w nieco jaśniejszym świetle stawiają słowa wypowiedziane przez Jean-Yvesa Le Driana podczas noworocznej wizyty w bazie francuskiego kontyngentu wojskowego na północy Nigru. Minister obrony Francji oznajmił wówczas m.in., że kryzys libijski wymaga reakcji społeczności międzynarodowej. Jego trwanie wzmacnia jedynie ugrupowania islamistyczne i grozi rozlaniem na inne państwa regionu. Do wielonarodowej interwencji wojskowej w Libii od miesięcy wzywają przywódcy państw Sahelu (Islamiści używają Camcoptera S-100, 2015-01-16).

Warto przypomnieć, że od sierpnia 2014 Francja prowadzi wielonarodową operację wojskową Barkhane. Blisko 3 tysiące francuskich żołnierzy wspiera wojska Mali, Burkina Faso, Mauretanii, Nigru i Czadu w walce z aktywnymi na Sahelu organizacjami islamistycznym. Dowództwo sił wielonarodowych rozmieszczono w stolicy ostatniego z wymienionych państw, Ndżamenie.

Na potrzeby operacji Barkhane Francuzi wystawili 20 śmigłowców transportowych i uderzeniowych (Katastrofa Caracala w Burkina Faso, 2014-11-30), 200 samochodów ciężarowych i tyle samo pojazdów opancerzonych, w tym kołowe transportery opancerzone VBCI 8x8 (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie), 7 samolotów transportowych oraz 6 bojowych Rafale i Mirage a także 3 bezzałogowe statki latające. Większość sprzętu wojskowego była wcześniej używana w Mali, w ramach zakończonej w lipcu 2014 operacji Serval (Koniec operacji Serval?, 2014-07-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.