Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Islamiści uszkodzili egipski kuter patrolowy

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 16 lipca 2015

Bojówkarze organizacji islamistycznej uszkodzili dziś kuter patrolowy straży wybrzeża Egiptu. Okręt odholowano do najbliższego portu wojennego, w którym przejdzie naprawę.

Kuter patrolowy straży wybrzeża Egiptu został dziś ostrzelany przez nieznanych sprawców od strony Półwyspu Synaj. Okręt zajął się ogniem. Jednostka ma uszkodzony układ pędny. W chwili zdarzenia patrolowiec znajdował się ok. 2 km od wybrzeża / Zdjęcie: The Jerusalem Post

Jeden z kutrów patrolowych straży wybrzeża Egiptu otworzył dziś ogień do grupy islamistów, przemieszczających się wzdłuż wybrzeża Półwyspu Synaj. Bojówkarze odpowiedzieli ogniem z broni maszynowej i ręcznych granatników przeciwpancernych.

Islamistom udało się uszkodzić układ pędny kutra. Okręt zajął się też ogniem. Załoga musiała wezwać na pomoc inne jednostki straży wybrzeża i marynarki wojennej. Patrolowiec odholowano do najbliższego portu wojennego, w którym przejdzie naprawę.

Władze Egiptu oskarżyły o dokonanie ostrzału bojówkarzy powiązanych z Ansar Bait al-Maqdis, jedną z organizacji islamistycznych działających na Półwyspie Synaj. Jej członkowie jesienią 2014 ostrzelali okręt patrolowy egipskiej marynarki wojennej (Atak na egipski kuter patrolowy, 2014-11-13). Do zdarzenia doszło ok. 70 km od portowego miasta Damietta. Napastnicy poruszali na się szybkimi łodziami motorowymi.

Marynarka wojenna i straż wybrzeża Egiptu odgrywają ważną rolę w walce z lokalnymi bojówkami islamistycznymi. Władze w Kairze nie szczędzą więc środków na dozbrojenie obu tych rodzajów sił zbrojnych. Egipcjanie odebrali pod koniec czerwca A. Gad (686) i M. Fahmy (688), ostatnie dwa szybkie kutry rakietowe typu Ezzat (Ambassador Mk III), zbudowane przez amerykańską VT Halter-Marine (Egipt odbiera ostatnie kutry rakietowe, 2015-06-25). Okręty wkrótce powinny wejść do służby.

Działania bojowe rozpocznie też niebawem Tahya Misr (ex-francuska Normandie), jedyna egipska fregata rakietowa typu FREMM (Egipt odbiera FREMM, 2015-06-24). W przyszłości do służby wejdą też 4 korwety rakietowe typu Gowind 2500 (Rusza budowa pierwszego egipskiego Gowinda, 2015-04-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.