Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izrael kupił niemieckie korwety

Marynarka wojenna, 12 maja 2015

Ministerstwo obrony Izraela zawarło porozumienie z ThyssenKrupp Marine Systems w sprawie zakupu 4 korwet rakietowych. Wartość umowy wyniesie 430 mln euro. Pierwszy okręt powinien trafić do odbiorcy w 2019.

Izrael porozumiał się z Berlinem i TKMS w sprawie zakupu 4 korwet rakietowych. Przedsięwzięcie zostanie wsparte finansowo przez władze Niemiec. Tradycyjnie, nowe okręty dotrą do Izraela pozbawione kluczowego wyposażenia pokładowego, w tym uzbrojenia i systemów kierowania ogniem, które zostaną dostarczone i zabudowane przez rodzimy przemysł zbrojeniowy / Zdjęcie: MO Izraela

Umowę o zakupie serii nowych korwet rakietowych zawarto wczoraj, dzień przed 50. rocznicą ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Niemcami. Okręty zaprojektuje i zbuduje niemiecka TKMS. Jednostki powstaną w stoczni w Kilonii. Pierwsza z nich powinna trafić do odbiorcy w 2019, a ostatnia – 3 lata później.

Nowy program zakupowy marynarki wojennej Izraela będzie kosztować 430 mln euro (1,7 mld zł). Zakup nowych okrętów zostanie częściowo sfinansowany przez władze Niemiec ((Izrael zakupi niemieckie korwety, 2014-12-29)). Berlin wyłoży na ten cel z własnego budżetu 115 mln euro (470 mln zł). Wartość programu offsetowego, którego głównym realizatorem będzie grupa TKMS, szacowana jest na 181 mln USD (658 mln zł).

Nowe okręty zostaną zaklasyfikowane jako korwety rakietowe typu Sa’ar 6. Ich projekt będzie oparty na niemieckich jednostkach typu Braunschweig (K 130, BWB przejęło Braunschweiga, 2008-02-01). Mają wypierać 2000 t. Zostaną wyposażone w nowoczesne środki obserwacji i analizy otoczenia, w tym najprawdopodobniej trójwspółrzędne stacje radiolokacyjne. Uzbrojenie ma składać się m.in. z wyrzutni pocisków przeciwlotniczych / przeciwrakietowych.

Głównych zadaniem nowych korwet rakietowych będzie ochrona izraelskich platform wiertniczych na Morzu Śródziemnym. Powszechnie uważa się, że eksploatacja podmorskich złóż surowców energetycznych będzie miała kluczowe znaczenie dla przyszłości gospodarki Izraela. Władze tego państwa obawiają się, że stacje wydobywcze i środki transportu surowca na ląd mogą stać się celem ataku organizacji terrorystycznych lub grup powstańczych wrogich Izraelowi.

Warto przypomnieć, że przed kilkoma laty dowództwo marynarki wojennej Izraela rozważało zakup amerykańskich okrętów klasy Littoral Combat Ship. Ostatecznie zdecydowano, że omawiane jednostki, które zostaną wkrótce sklasyfikowane na nowo jako fregaty rakietowe (LCS zmienia się w FF, 2015-01-19), są zbyt duże jak na potrzeby operacyjne marynarki wojennej i w dodatku za drogie.

Nie ulega wątpliwości, że argumentem przemawiającym za zakupem niemieckich korwet rakietowych było wsparcie finansowe ze strony władz w Berlinie. Warto przypomnieć, że na podobnych zasadach Izrael zakupił w ostatnich latach serię konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Dolphin (Zgoda na piątego Dolphina dla Izraela, 2015-04-13). Rząd federalny w całości sfinansował pozyskanie pierwszych dwóch jednostek tego typu, dokładając się do zakupu kolejnych (INS Tannin w Izraelu, 2014-09-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.