Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe M4 i M4A1 dla US Army

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 września 2015

Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych wybrały oferty Colt Defense i FN America jako dostawców karabinków M4 i M4A1 do 2020.

Karabinek M4 trafił do uzbrojenia w 1994, a do 2009 ze względu na prawa do konstrukcji jedynym dostawcą tej broni był Colt Defense. Później, po przejęciu przez US Army dokumentacji do broni w przetargach wygrywać zaczęli tańsi konkurenci / Zdjęcie: Colt Defense

Do aukcji internetowej przystąpiło sześć przedsiębiorstw, z czego Dowództwo Zamówień Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (US Army Contracting Command) z siedzibą w Picatinny Arsenal, w stanie New Jersey wybrało dwie oferty: FN America (amerykańskiej filii belgijskiego koncernu FN Herstal, powstałej w czerwcu 2014 po połączeniu wcześniejszego zakładu produkcyjnego FN Manufacturing i firmy zajmującej się od 1998 marketingiem i sprzedażą FN USA) i Colt Defense.

Wartość 5-letniej umowy wynosi 212 mln USD (800 mln PLN) i obejmuje dostawy karabinków M4 i M4A1 (ten ostatni z cięższą lufą i możliwością prowadzenia ognia seryjnego; Karabinek M4A1+ dla US Army, 2015-07-05) do 24 września 2020. Jest to kontrakt typu IDIQ (na nieokreśloną liczbę przy niesprecyzowanych warunkach dostaw).

Warto dodać, że Colt Defense znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej i kilka dni przed ogłoszeniem kontraktu złożył wniosek o upadłość (Kłopoty Colt Defense, 2014-11-16). Decyzja US Army będzie wyciągnięciem do wieloletniego dostawcy broni strzeleckiej do sił zbrojnych pomocnej dłoni i formą wsparcia producenta zagrożonego bankructwem. Jednocześnie umowa została przyznana też FN America, co ma pozwolić na uniknięcie żmudnej i długotrwałej procedury odwoławczej, jaką złożyłby Colt, jak to miało miejsce przy wcześniejszych postępowaniach (FNMI, a nie Remington, 2013-04-01).

Utrzymanie produkcji karabinków przez Colt Defense ma też sens, biorąc pod uwagę plany zastąpienia przez Korpus Piechoty Morskiej (USMC) dotychczas używanych M16A4 przez lżejszy i strzelający ogniem ciągłym M4A1. Żołnierze uzyskali też w 2015 pozwolenie na kamuflowanie swoich czarnych karabinków odpowiednimi farbami maskującymi. Do tej pory taką możliwość mieli tylko marines służący w oddziałach specjalnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.