Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Milipol 2013: Debiut Minimi Mk 3

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 20 listopada 2013

Na francuskich targach Milipol zadebiutował nowy system broni wsparcia Minimi Mk 3 oferowany do amunicji 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 51.

Karabinek maszynowy Minimi 5.56 Mk 3 Tactical SB pokazany po raz pierwszy na targach Milipol 2013

Na Milipolu zaprezentowano dwie nowe konstrukcje: 5,56-mm karabinek maszynowy FN Minimi 5.56 Mk 3 i 7,62-mm ręczny karabin maszynowy FN Minimi 7.62 Mk 3. Co ciekawe, do tej drugiej konstrukcji zaoferowany został system konwersyjny do amunicji 5,56 mm x 45. Minimi 5.56 Mk 3 oferowany jest w czterech wersjach: Standard, Tactical SB, Tactical LB i Para. Odmiana erkaemowa Minimi 7.62 Mk 3 ma być sprzedawana w trzech wersjach, poza standardową także Tactical i Para. Różnice polegają na długości luf, jak też wprowadzeniu w wersjach Tactical dodatkowego zespołu łoża z szynami.

Rysunek pokazujący nowe elementy wprowadzone w Minimi Mk 3 - zespół łoża, osłona lufy, podstawa donośnika, pokrywa komory zamkowej, napinacz, obsada z kolbą o regulowanej długości stopki

Prace nad karabinkiem maszynowym FN Minimi zasilanym amunicją 5,56 mm x 45 rozpoczęto w latach 1970. Nowością był podwójny system zasilania, zarówno z taśmy nabojowej, jak i standardowego magazynka nabojowego od M16. Broń produkowana jest od początku lat 1980. w belgijskich zakładach FN Herstal.Międzynarodowa kariera Minimi rozpoczęła się z chwilą przyjęcia w 1982 odmiany M249 SAW do uzbrojenia amerykańskich sił zbrojnych. Wkrótce broń zakupiło także wiele innych państw (Peru wybiera FN SCAR-H, 2013-02-24; Norwegia wybiera Minimi, 2010-12-14). Na początku XXI wieku na potrzeby amerykańskich komandosów opracowano model Mk 46 Mod 0, będący lżejszą odmianą Minimi, pozbawioną możliwości zasilania z magazynków. W 2003 pojawił się Mk 48 Mod 0, czyli opracowany dla USSOCOM na bazie Minimi ręczny karabin maszynowy zasilany nabojem 7,62 mm x 51 (LSW w służbie NZDF, 2013-02-11; Brytyjczycy wybierają Minimi-7,62, 2011-05-19; Premiery FN Herstal, 2010-06-17). W 2005 wprowadzono go do oferty FN Hestal jako Minimi 7.62.

Zespół łoża zaprojektowany w taki sposób, aby złożony i zatrzaskiwany pod nim dwójnóg nie przeszkadzał w korzystaniu z dodatkowego wyposażenia zamocowanego na szynach

W międzyczasie Belgom wyrosła konkurencja ze strony Heckler & Koch, jak też Israel Weapon Industries (IWI). Niemiecka fabryka wytwarza 5,56-mm karabinki maszynowe MG4 (Hiszpańskie zakupy, 2010-09-30) oraz pokazane w 2011 i mające zostać wkrótce wprowadzone do uzbrojenia Bundestwehry 7,62-mm uniwersalne karabiny maszynowe HK121 jako MG5 (Bundeswehra kupuje testowe HK121, 2013-07-27). Izraelczycy produkują 5,56-mm karabinki maszynowe Negev (Negev dla WP, 2011-07-26), jak też – wprowadzone do oferty w marcu 2012 – 7,62-mm erkaemy Negev NG7 (Eurosatory: Nowa broń z IWI, 2012-06-11). Dało to impuls FN Herstal do rozpoczęcia prac modernizacyjnych nad FN Minimi. Belgowie zdając sobie sprawę z rozpowszechnienia tej konstrukcji na świecie nie chcieli tworzyć nowej broni, ale zmodernizowaną odmianę swojego sztandarowego produktu.

Dobrze widoczne dodatkowe zaczepy na podstawie donośnika ułatwiające załadowanie taśmy, jak też nowa rękojeść napinania

Zmiany w Minimi Mk 3 to zmodyfikowana pokrywa komory zamkowej z uniwersalną szyną montażową na grzbiecie, dodanie zatrzasku utrzymającego ją w pozycji otwartej oraz umieszczenie dodatkowych zaczepów na podstawie donośnika, pozwalających łatwiej ładować taśmę, na przykład jedną ręką. Zmieniono też napinacz, w przeciwieństwie do modelu wcześniejszego, w którym był on samozatrzaskujący się i samootwierający, więc czasami nie trzymający położenia obecny model jest bardziej ergonomicznie wyprofilowany, z większym, ręcznie zwalnianym zatrzaskiem i można nim manipulować zarówno prawą, jak i lewą ręką (sięgając nad komorą zamkową).

Nowym elementem jest 5-położeniowa, regulowana kolba z podnoszoną poduszką policzkową

FN Herstal wprowadził nową obsadę i kolbę ze stopką regulowaną w 5 położeniach. Ta ostatnia została wyposażona w poduszkę policzkową i rozkładaną oporę ramieniową. Aby mieć możliwość wysunięcia stopki należy przekręcić ruchem odwrotnym do wskazówek zegara nakrętkę blokującą. Stopkę blokuje się w jednym z wybranych położeń dokręcając nakrętkę. Poduszka policzkowa ma cztery stopnie poniesienia, dwa z nich są używane przy strzelaniu z mechanicznych przyrządów celowniczych, kolejne dwie – znacznie wyższe – przy korzystaniu z celowników optycznych lub optoelektronicznych.

Nowy napinacz z zatrzaskiem ułatwia napinanie broni silną i słabą ręką

W Minimi Mk 3 pojawił się nowy zespół łoża, dostosowany do zmodyfikowanego, szerszego dwójnogu o trzech wysokościach wysunięcia podpór. Dwójnóg składany jest w stronę kolby, a jego zatrzaski ukryto po obu stronach dolnej części łoża. Po złożeniu nie przeszkadza w korzystaniu z bocznych szyn montażowych i osadzonych na nich dodatkowych akcesoriów, jak też z szyny dolnej, która standardowo jest zaopatrzona w składany chwyt przedni.

Na targach Milipol zaprezentowano też 7,62-mm ręczny karabin maszynowy Minimi 7.62 Mk 3, wraz z zestawem do konwersji tej broni do naboju 5,56 mm x 45

Jako dodatkowe wyposażenie oferowana jest termiczna osłona lufy, na wzór stosowanej w amerykańskiej odmianie M249, zapobiegająca przypadkowemu poparzeniu strzelca przy dotknięciu rozgrzanej podczas strzelania lufy.

Na rysunku zaznaczono dodatkowe elementy, które mogą zostać wprowadzone do wszystkich dotychczas używanych karabinków i karabinów maszynowych FN Minimi / Zdjęcia i rysunki: FN Herstal

FN Herstal oferuje dotychczasowym użytkownikom Minimi pakiet modernizacyjny doprowadzający starsze modele nowego standardu. Wszystkie karabinki maszynowe po wymianie zespołu łoża, dwójnogu, podstawy donośnika, pokrywy komory zamkowej, obsady i kolby, rękojeści napinacza mogą być doprowadzone do wersji Mk 3. Można oczywiście wprowadzić tylko wybrane elementy do już używanej broni, a nie całość.

Ciekawostką jest oferowany do wersji Minimi 7.62 Mk 3 pakiet konwersyjny do naboju pośredniego 5,56 mm x 45. Jest to niewątpliwie ukłon w stronę jednostek specjalnych, a jednocześnie zachęta do zakupu odmiany do amunicji karabinowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.