Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMAS Adelaide przyjęty do służby

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 grudnia 2015

Królewska marynarka wojenna Australii przyjęła do służby nowy śmigłowcowiec desantowy, HMAS Adelaide.

HMAS Adelaide przyjęto do służby w piątek, podczas ceremonii zorganizowanej w bazie RAN w Sydney. Obie jednostki typu Canberra powstały w oparciu o projekt hiszpańskiego śmigłowcowca desantowego Juan Carlos I (L 61) przyjętego do służby 5 lat wcześniej / Zdjęcie: RAN

W miniony piątek Sydney stało się centrum wydarzeń związanych z przyszłością Royal Australian Navy (RAN, królewskiej marynarki wojennej Australii). Po wielu miesiącach przygotowań przyjęto do służby śmigłowcowiec desantowy HMAS Adelaide (L 01), typu Canberra. Jednostka będzie stacjonować w nowym porcie macierzystym na Garden Island (RAN Fleet Base East), zlokalizowanym na terenie australijskiej stolicy.

W połowie br. w Australii rozpoczęto pierwsze testy morskie HMAS Adelaide. Program podzielono na kilka etapów, w trakcie których nowy australijski okręt m.in. przeszedł ze stoczni producenta – BAE Systems Australia – w Williamstown na terenie południowo-wschodniego stanu Wiktoria do wspomnianej RAN Fleet Base East. Próby śmigłowcowca zakończono późnym latem (HMAS Adelaide po testach morskich, 2015-08-28).

Rozpoczynając służbę pod australijską banderą HMAS Adelaide dołączył do bliźniaczego śmigłowcowca desantowego typu Canberra, HMAS Canberra (L 02), który znajduje się w linii od ponad roku (HMAS Canberra w linii, 2014-11-28). Obie jednostki powstały w wyniku współpracy lokalnego przemysłu zbrojeniowego z hiszpańską grupą stoczniową Navantia. Producent z Półwyspu Iberyjskiego zaprojektował i zbudował kadłuby australijskich śmigłowcowców, które następnie przetransportowano na Antypody na pokładzie statku półzanurzalnego (Kadłub Adelaide dotarł do Australii, 2014-02-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.