Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudana próba uzbrojenia USS Coronado

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 25 lipca 2016

Niepowodzeniem zakończyła się próba użycia kierowanego pocisku przeciwokrętowego Harpoon z pokładu USS Coronado. Nie zdołał on trafić w wyznaczony cel nawodny.

Start pocisku RGM-84 Harpoon z pokładu USS Coronado / Zdjęcie: USN

W ubiegłym tygodniu US Navy przeprowadziła próbę odpalenia kierowanego pocisku przeciwokrętowego RMG-84 Harpoon z pokładu USS Coronado (LCS 4), typu Independence, klasy Littoral Combat Ship (LCS). Test zorganizowano w ramach 2. serii ćwiczeń SinkEx (Sinking Exercise), prowadzonych podczas wielonarodowych manewrów Rim of the Pacific (RIMPAC) 2016 (Próba użycia nowego uzbrojenia USS Coronado, 2016-07-21, Zatopiono USS Thach, 2016-07-18).

Próbę przeprowadzono ok. 90 km na północ od wyspy Kauai w Archipelagu Hawajów. Scenariusz testu zakładał wykrycie fregaty rakietowej USS Crommelin (FFG 37), typu Oliver Hazard Perry, symulującej nieprzyjacielski okręt, a następnie trafienie jej za pomocą przenoszonego uzbrojenia przeciwokrętowego.

Pierwszy etap testu przebiegł zgodnie z założeniami. Załoga USS Coronado wykryła cel nawodny, znajdujący się w odległości ok. 40 km. Następnie dowódca okrętu wydał rozkaz odpalenia w jego kierunku pocisku przeciwokrętowego.

Harpoon upuścił kontener startowy, ustawiony na wyrzutni w dziobowej części okrętu. Następnie pocisk skierował się w stronę wyznaczonego celu, którego położenie określono za pomocą pokładowych urządzeń obserwacji otoczenia. Z niewiadomych przyczyn pocisk nie zdołał jednak trafić w USS Crommelin i najprawdopodobniej spadł do oceanu.

US Navy stara się wyjaśnić, dlaczego Harpoon nie trafił w wyznaczony cel. Analizowana jest m.in. trasa przelotu pocisku, a także filmy i zdjęcia z kamer oraz innych pokładowych urządzeń, rejestrujących moment jego startu.

USS Crommelin ostatecznie zatonął, trafiony pociskami przeciwokrętowymi i torpedami, odpalonymi z innych okrętów biorących udział w ćwiczeniu, w tym kanadyjskiej fregaty rakietowej HMCS Calgary (FFH 335), typu Halifax (Amerykańsko-kanadyjskie ćwiczenia, 2015-10-26) i australijskiej fregaty HMNZS Te Kaha (F77), typu Anzac (Nowe układy nawigacji Anzaców, 2015-09-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.