Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudana próba uzbrojenia USS Coronado

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 25 lipca 2016

Niepowodzeniem zakończyła się próba użycia kierowanego pocisku przeciwokrętowego Harpoon z pokładu USS Coronado. Nie zdołał on trafić w wyznaczony cel nawodny.

Start pocisku RGM-84 Harpoon z pokładu USS Coronado / Zdjęcie: USN

W ubiegłym tygodniu US Navy przeprowadziła próbę odpalenia kierowanego pocisku przeciwokrętowego RMG-84 Harpoon z pokładu USS Coronado (LCS 4), typu Independence, klasy Littoral Combat Ship (LCS). Test zorganizowano w ramach 2. serii ćwiczeń SinkEx (Sinking Exercise), prowadzonych podczas wielonarodowych manewrów Rim of the Pacific (RIMPAC) 2016 (Próba użycia nowego uzbrojenia USS Coronado, 2016-07-21, Zatopiono USS Thach, 2016-07-18).

Próbę przeprowadzono ok. 90 km na północ od wyspy Kauai w Archipelagu Hawajów. Scenariusz testu zakładał wykrycie fregaty rakietowej USS Crommelin (FFG 37), typu Oliver Hazard Perry, symulującej nieprzyjacielski okręt, a następnie trafienie jej za pomocą przenoszonego uzbrojenia przeciwokrętowego.

Pierwszy etap testu przebiegł zgodnie z założeniami. Załoga USS Coronado wykryła cel nawodny, znajdujący się w odległości ok. 40 km. Następnie dowódca okrętu wydał rozkaz odpalenia w jego kierunku pocisku przeciwokrętowego.

Harpoon upuścił kontener startowy, ustawiony na wyrzutni w dziobowej części okrętu. Następnie pocisk skierował się w stronę wyznaczonego celu, którego położenie określono za pomocą pokładowych urządzeń obserwacji otoczenia. Z niewiadomych przyczyn pocisk nie zdołał jednak trafić w USS Crommelin i najprawdopodobniej spadł do oceanu.

US Navy stara się wyjaśnić, dlaczego Harpoon nie trafił w wyznaczony cel. Analizowana jest m.in. trasa przelotu pocisku, a także filmy i zdjęcia z kamer oraz innych pokładowych urządzeń, rejestrujących moment jego startu.

USS Crommelin ostatecznie zatonął, trafiony pociskami przeciwokrętowymi i torpedami, odpalonymi z innych okrętów biorących udział w ćwiczeniu, w tym kanadyjskiej fregaty rakietowej HMCS Calgary (FFH 335), typu Halifax (Amerykańsko-kanadyjskie ćwiczenia, 2015-10-26) i australijskiej fregaty HMNZS Te Kaha (F77), typu Anzac (Nowe układy nawigacji Anzaców, 2015-09-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.