Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dodatkowe środki na EDIDP

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 grudnia 2017

Rada Europejska uzgodniła stanowisko w sprawie Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP), co oznacza wygospodarowanie dodatkowych środków dla przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Instytucje Unii Europejskiej podjęły kolejne kroki w kierunku przyjęcia Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego, który zwiększy zdolności badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw zbrojeniowych / Zdjęcie: KMW

Rada Europejska uzgodniła 12 grudnia swoje stanowisko w zakresie proponowanego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiającego Europejski Program Rozwoju Przemysłu Obronnego (European Defence Industrial Development Programme, EDIDP). Będzie on stanowił szansę dla polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych na pozyskanie dodatkowych środków na prace badawczo-rozwojowe i zawiązanie współpracy przemysłowej z podobnymi podmiotami z innych państw członkowskich UE.

Projektowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie EDIDP jest integralną częścią Europejskiego Funduszu Obronnego (European Defence Fund), który ma zostać ustanowiony jako element realizacji Europejskiego Planu Działania na rzecz Obronności (European Defence Action Plan, EDAP) zaprezentowanego przez komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Elżbietę Bieńkowską 30 listopada 2016. EDIDP ma wspierać konkurencyjność i zdolności innowacyjne europejskiego przemysłu obronnego w szczególności na etapie prac badawczo-rozwojowych, które są obarczone największym poziomem ryzyka niepowodzenia. Program ma być skierowany głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Swoje projekty będą mogły zgłosić co najmniej trzy podmioty, które mają swoje siedziby w co najmniej dwóch państwach członkowskich UE i nie są ze sobą powiązane (KMW łączy się z Nexter Systems, 2015-07-30). Budżet programu na l. 2019–2020 ma wynieść 500 mln euro. (2,1 mld zł).

Uzgodnienie stanowiska przez Radę Europejską jest kolejnym krokiem w procedurze przyjęcia tego istotnego dla branży zbrojeniowej aktu prawnego. Komisja Europejska skierowała 7 czerwca 2017 jego projekt do Parlamentu Europejskiego. Kolejny krok będzie polegał na podjęciu negocjacji z PE na temat ostatecznego kształtu rozporządzenia. Rozmowy mają zostać zainicjowane na początku 2018. Pierwsze projekty dotyczące finansowania lub dofinansowania budowy nowych zdolności przemysłowych mają rozpocząć się w 2019.

Na podstawie informacji BCC


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.