Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęto budowę zakładów Saaba w Brazylii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 10 maja 2018

W mieście São Bernardo do Campo, w brazylijskim stanie Sao Paulo, 9 maja rozpoczęto budowę zakładów, w których produkowane będą zespoły wielozadaniowych samolotów bojowych Gripen E/F dla Força Aérea Brasileira (FAB, wojsk lotniczych Brazylii).

W 2024 w brazylijskich zakładach przy produkcji elementów Gripena pracować ma 200 osób / Zdjęcie: Saab

W wytwórni Saab Aeronáutica Montagens (SAM), o powierzchni 5 tys. m2, powstawać ma 6 zespołów Gripena, wykonanych z duraluminium i kompozytów: stożek ogonowy, hamulce aerodynamiczne, keson skrzydła, przednia część kadłuba dla wersji jedno- i dwumiejscowej i tylną część kadłuba wersji jednomiejscowej.

Przekazujemy Brazylijczykom wiedzę i zdolności produkcji struktur lotniczych zgodnie z umową offsetową. Planujemy włączenie zakładów  w globalny łańcuch dostaw Saaba dla lotnictwa cywilnego i wojskowego – powiedział Mikael Franzén, szef działu Gripen Brazil w Saab Aeronautics.

To początek budowy zakładów. Na razie tworzymy biuro, poszukujemy pracowników i dostawców. Produkcja zespołów Gripena rozpocznie się w 2020. Początkowo zatrudnimy 55 osób. W 2024 w SAM pracować będzie 200 osób, w tym inżynierowie i technicy przeszkoleni w zakładach Saaba w Linköping – dodał Marcelo Lima, dyrektor generalny SAM.

Właścicielami SAM są Saab AB (90% udziałów) i brazylijska spółka Akaer, założona przez byłych pracowników Embraera, mająca pozostałe 10% udziałów (Prezentacja Gripena E, 2016-05-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.