Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mniej nowych samolotów dla Belgii

Lotnictwo wojskowe, 24 grudnia 2015

Belgia zakupi tylko 34 nowe samoloty wielozadaniowe.

W 2030 Belgia ma dysponować 34 nowymi samolotami wielozadaniowymi, które zastąpią używane obecnie F-16AM/BM / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Opublikowana niedawno długofalowa strategia rozwoju belgijskich sił zbrojnych zakłada, że w 2030 mają one dysponować tylko 34 nowymi samolotami wielozadaniowymi. Liczba ta jest mniejsza od przewidywanej. Powszechnie sądzono, że 54 F-16AM/BM zostaną zastąpione przez 55 nowych samolotów (Modernizacja belgijskich F-16 MLU, 2014-05-13).

W dokumencie nie podano, jaki typ będzie następcą używanych obecnie F-16. Potencjalnymi kandydatami są Dassault Rafale, Saab Gripen, Boeing F/A-18 Super Hornet, Eurofighter Typhoon i Lockheed Martin F-35.

W opinii miejscowych mediów najbardziej prawdopodobne jest, że wybrany zostanie ten ostatni, ze względu na zawartą w marcu br. umowę o wspólnym patrolowaniu przestrzeni powietrznej przez kraje Beneluksu od 2016. Jak wiadomo, Holandia już odebrała pierwsze F-35A, a ich piloci szkolą się w USA w taktyce użycia samolotów (Holenderskie plany względem F-35, 2014-01-04).

Wspomniany na wstępie dokument zakłada też pozyskanie wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest dołączenie Belgów do wspólnej eskadry europejskich MRTT (Niemcy dołączają do MMF, 2015-12-03).

Co ciekawe, w strategii nie mówi się o transportowcach A400M, które rząd w Brukseli zamówił w liczbie 7 (A400M zakończył próby operowania z trawy, 2015-11-04). Opinia publiczna zastanawia się, czy w ogóle są one potrzebne rodzimym siłom zbrojnym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.