Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cięcia w USMC

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 25 marca 2020

Dowódca US Marine Corps, gen. David H. Berger w wywiadzie dla The Wall Street Journal przybliżył plan reformy Korpusu na najbliższą dekadę. Będzie ona związana z poważnym zmniejszeniem potencjału i liczebności tej formacji.

Przedstawiony plan reformy pokazuje, że USMC przygotowuje się do działania na Pacyfiku w dużym rozproszeniu, rezygnując z ciężkiego sprzętu ograniczającego elastyczność i autonomiczność formacji / Zdjęcie: USMC

Zmniejszeniu ulegnie przede wszystkim liczebność USMC z 189 tys. do 170 tys. żołnierzy. Według zamierzeń formacje marines mają być mniejsze i bardziej autonomiczne. Dzięki temu mają być lepiej przystosowane do działania na archipelagach Pacyfiku.

Według planu w ciągu dekady podwojona ma zostać liczba eskadr dużych bezzałogowców z obecnych 3 do 6. Obecnie używane są wyłącznie nieuzbrojone bsl. USMC zamierza więc pozyskać bojowe bsl MQ-9 Reaper i MAGTF MUX (Marine Air-Ground Task Force Unmanned Aerial System Expeditionary). Poważnego wzmocnienia należy się spodziewać w artylerii rakietowej. Liczba baterii artylerii rakietowej wzrosnąć ma z 7 do 21. W skład baterii wejdą nie tylko używane już M142 HIMARS, lecz również wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych NSM oznaczone jako ROGUE-F i lądowe wyrzutnie pocisków manewrujących Tomahawk. Natomiast liczba eskadr samolotów tankujących KC-130J Super Hercules wzrośnie z 3 do 4 (Lądowe Tomahawki dla USMC, 2020-03-07, Pierwszy desant HIMARS USMC, 2019-08-21).

Nie są planowane zmiany w liczbie eskadr lotnictwa USMC. Wciąż będzie to 18 eskadr samolotów uderzeniowych. Nastąpi jednak wymiana generacyjna sprzętu. AV-8B Harrier II zostaną zastąpione przez F-35B, zaś F/A-18 zastąpią F-35C. Eskadry będą też mniejsze – liczba samolotów w każdej z nich zostanie zmniejszona z 16 do 10 (Pierwszy F-35C dla marines, 2019-06-06).

Część pododdziałów USMC zostanie poważnie lub całkowicie zredukowana. Liczba baterii armatohaubic M777 kal. 155 mm zostanie zmniejszona z 21 do jedynie 5. USMC zamierza też całkowicie zrezygnować z czołgów. W ciągu dekady 7 istniejących obecnie kompanii czołgów M1A1FEP zostanie rozwiązanych. Podobny los spotka także 3 kompanie mostowe z zestawami LVS, które zostaną całkowicie wycofane z Korpusu (Więcej ACV dla Marines, 2020-02-27).

Mniejsze redukcje dotkną bataliony piechoty. Ich liczba zostanie zmniejszona z 24 do 21. Choć przewiduje się rozwiązanie trzech batalionów, zwiększona ma być liczebność pozostałych. Z 17 do 14 zmniejszona zostanie liczba eskadr przemiennopłatów MV-22B Osprey. Eskadr śmigłowców AH-1Z Viper i UH-1Y Venom pozostanie 5 z obecnych 7. Zaś liczba eskadr ciężkich śmigłowców transportowych, które są przezbrajane w CH-53K King Stallion, spadnie z 8 do 5 (Milion godzin nalotu CH-53E USMC, 2019-07-11).

Reformy te są pokłosiem przewidywanego zmniejszenia budżetu USMC w najbliższych latach. Są również powiązane z doktryną operacyjną LOCE (Littorial Operations in Contested Environments) i koncepcją EABO (Expeditionary Andvance Base Operations). Wątpliwości jednak budzi jednak bardzo radykalny charakter zmian i całkowita rezygnacja z czołgów podstawowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.