Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni Globemaster dla Kataru

Lotnictwo wojskowe, 11 grudnia 2012

Boeing poinformował o przekazaniu Katarowi czwartego, ostatniego z zamówionych w 2008, samolotu transportowego C-17A Globemaster III.

Do tej pory Boeing przekazał odbiorcom 249 Globemasterów III, w tym 218 dla lotnictwa USA. Samoloty są też wykorzystywane przez wojska lotnicze Australii, Kanady, Kataru, Wielkiej Brytanii i ZEA oraz w ramach ciężkiego skrzydła lotnictwa transportowego NATO, którego część lotów wykupiła m.in. Polska / Zdjęcie: Boeing

C-17A został przekazany Katarczykom wczoraj, w centrum montażowym amerykańskiego koncernu w Long Beach w Kalifornii. Maszyna została zakupiona w ramach porozumienia z 2008 o wartości około 400 mln USD, zakładającego sprzedaż 2 samolotów. Trafiły one do odbiorcy we wrześniu 2009. W ramach wykorzystania opcji umowy – dotyczącej kolejnej pary maszyn – producent dostarczył 3. samolot na początku br.

Pomimo krótkiego okresu użytkowania, katarskie C-17 były już wykorzystywane do szeregu różnorodnych zadań. Brały one m.in. udział ubiegłorocznych działaniach wojskowych nad Libią (Katarczycy pomagali rebeliantom, 2011-10-27) oraz misjach humanitarnych na Haiti i w Chile.

Zakup i wprowadzenie do służby C-17 stanowi element zakrojonego na dużą skalę programu rozbudowy potencjału katarskich sił zbrojnych. Władze w Doha inwestują m.in. w systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe (Patrioty dla Kataru, 2012-11-08, THAAD nad Zatokę Perską, 2012-11-06), śmigłowce szturmowe AH-64D Apache (Katar kupuje 24 Apache, 2012-07-16) czy wielozadaniowe MH-60 Seahawk (Katar kupuje Seahawki, 2012-06-30), prowadząc równolegle rozmowy na temat zakupu myśliwców wielozadaniowych, a także doposażając wojska lądowe i marynarkę wojenną.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra