Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USMC chce modernizować Harriery

Lotnictwo wojskowe, 22 maja 2013

Dowództwo amerykańskiego korpusu piechoty morskiej (USMC) zamierza zwiększyć możliwości bojowe pionowzlotów AV-8B Harrier II. Samoloty te mają pozostać w służbie do ok. 2030.

Obecnie USMC ma na stanie 134 AV-8B. Większość z nich ma być użytkowana do 2027 / Zdjęcie: USMC

Dowództwo USMC i Boeing, który produkował Harriery na licencji dla potrzeb rodzimych sił zbrojnych, rozważają obecnie możliwość unowocześnienia samolotów tego typu. Najpilniejszą kwestią jest przystosowanie AV-8B do przesyłania danych za pomocą protokołu Link 16 i innych łączy informacyjnych.

W przyszłości możliwe jest rozszerzenie arsenału Harrierów o pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu Raytheon AIM-120 AMRAAM oraz wyposażenie pilotów w nahełmowe wskaźniki celownicze. Rozważana jest także modernizacja radaru pokładowego Raytheon APG-65.

Początkowo dowództwo USMC zamierzało wycofać AV-8B ze służby w 2015, ale problemy z F-35B, które miały być ich następcami (Pionowy start F-35B, 2013-05-13, F-35B wznawiają loty, 2013-02-14, F-35 pełen wad, 2013-01-15, Pierwsza eskadra F-35 już jutro, 2012-11-19), spowodowały, że będą one eksploatowane znacznie dłużej. Na decyzję o pozostawienie Harrierów w służbie wpłynął także fakt pozyskania źródła części zamiennych w postaci samolotów odkupionych od Brytyjczyków (Harriery tylko na części, 2011-11-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.