Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Caesar faworytem kolumbijskiego przetargu?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 czerwca 2013

Francuski Nexter jest według lokalnych mediów faworytem przetargu na dostawę armatohaubic kalibru 155 mm dla wojsk lądowych Kolumbii.

Wynik przetargu na kolumbijskie zestawy artyleryjskie ma zostać ogłoszony na przełomie 2013/2014. O dużych szansach Nextera na wygraną świadczy również fakt, że podczas testów poligonowych Caesara, do których doszło w Kolumbii w 2011, konstrukcja została wysoko oceniona przez przedstawicieli wojsk lądowych tego państwa / Zdjęcie: MO Francji

Wojska lądowe Kolumbii zamierzają nabyć 25 egz. 155-mm armatohaubic. Jako głównego pretendenta do wygranej w postępowaniu przetargowym wymienia się francuski Nexter z samochodowym działem Caesar.

Lokalne media wskazują, że Bogota użytkuje już inne oferowane przez niego zestawy artyleryjskie. Chodzi o 105-mm lekkie haubice ciągnione LG-1 MKIII, zakupione przez Kolumbię jeszcze w 2008 (Haubice Nextera w Kolumbii, 2010-11-03). Wprowadzenie do służby kolejnego produktu Nextera ma w opinii kolumbijskich władz pozwolić na częściowe zmniejszenie kosztów ich utrzymania i remontów, a także usprawnienie łańcucha dostaw części zamiennych.

Na korzyść francuskiej oferty działa też fakt, że wojska lądowe Kolumbii użytkują już inny produkt Nextera w postaci zamówionych w 2008 105-mm lekkich haubic ciągnionych LG-1 MKIII. Pozytywne doświadczenia ich zastosowania na polu walki (przede wszystkim w zwalczaniu lewicowej partyzantki FARC) oraz możliwość zmniejszenia kosztów utrzymania obydwu typów uzbrojenia, stawiają Francuzów na pozycji faworytów kolumbijskiego przetargu / Zdjęcie: Nexter

Na korzyść Caesara przemawia również duże doświadczenie użycia konstrukcji w warunkach polowych. Działające w ramach francuskich kontyngentów wojskowych w Afganistanie i Mali armatohaubice zbierały do tej pory pozytywne komentarze ze strony ich operatorów (Bojowe wykorzystanie Caesarów, 2009-10-16).

O ile pozostaje faworytem, francuski Nexter nie jest jedynym oferentem planującym udział w kolumbijskim przetargu. W ocenie komentatorów duże szanse na wygraną wśród grona konkurentów ma również BAE Systems Bofors, który zamierza zaoferować Kolumbijczykom 155-mm samochodowe haubice Archer. Obydwie konstrukcje rywalizują już o wygraną w duńskim przetargu na armatohaubice, w którym udział bierze również uważana za jednego z faworytów Huta Stalowa Wola z systemem Regina (Kraby dla Danii?, 2013-06-15, Zestawy artyleryjskie dla Danii, 2013-05-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.