Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ucieczka więźniów w Bengazi

Strategia i polityka, 28 lipca 2013

W wyniku masowych protestów jakie wybuchły w ostatnich dniach w Libii, z więzienia w Bengazi uciekło ponad tysiąc osadzonych.

Ucieczce więźniów z al-Kwafiya towarzyszyły masowe protesty społeczne, wywołane zabójstwem czołowego działacza politycznego Abdelsalama al-Mosmary'ego. O dokonanie zamachu podejrzewa się sympatyków libijskiego oddziału Bractwa Muzułmańskiego / Zdjęcie: Voice of America

Do zdarzenia doszło wczoraj w położonym na północy kraju Bengazi. Szczegóły nie są do końca znane. Według najbardziej prawdopodobnej wersji, więzienie al-Kwafiya zostało zaatakowane przez uzbrojonych mężczyzn, którzy odłączyli się od tłumu protestujących na ulicach miasta. Według niepotwierdzonych informacji, atakowi z zewnątrz miały towarzyszyć wewnętrzne zamieszki w zakładzie karnym.

W wyniku zamieszania, które wybuchło, około 1 200 osadzonym udało się opuścić teren al-Kwafiya. Część z więźniów została złapana w ciągu kilku godzin od zdarzenia. W poszukiwanie reszty zaangażowane miały zostać specjalne oddziały policji. Służby bezpieczeństwa otrzymały rozkaz nie strzelania do uciekinierów.

Protesty jakie ogarnęły w ostatnich dniach większe miasta Libii zostały sprowokowane udanym zamachem na życie Abdelsalama al-Mosmary'ego do którego doszło w Bengazi w piątek. Ten popularny w kraju aktywista, był jednym z głównych przeciwników włączenia ekstremistów do życia politycznego w Libii. Szczególnie zawzięcie krytykował on fakt zasiadania w parlamencie członków islamistycznej Partii na rzecz Sprawiedliwości i Odbudowy.

W ocenie al-Mosmaryina udział islamistów w życiu politycznym grozi dalszą destabilizacją Libii oraz zablokowaniem procesów mających przywrócić normalne funkcjonowanie państwa. Jako przykład często podawał wydarzenia sprzed kilku miesięcy, gdy bojówki uzbrojonych milicji, często afiliowane przy różnych ugrupowaniach ekstremistycznych, niemalże siłą zmusiły libijski parlament  do przegłosowania prawa zakazującego sprawowania funkcji publicznych byłym wysokim rangą urzędnikom reżimu Muammara Kaddafiego (Demokracja po libijsku, 2013-05-06).

Ucieczka ponad tysiąca osadzonych z al-Kwafiya to bardzo niedobra wiadomość dla libijskich władz. Większość z uciekinierów to albo osoby odsiadujące wyroki za poważne przestępstwa, albo wręcz sympatycy obalonego w 2011 Muammara Kaddafiego (Muammar Kaddafi został zabity, 2011-10-20). Ich ewentualne dołączenie do wciąż aktywnych w kraju proreżimowych bojówek może doprowadzić do dalszej destabilizacji wewnętrznej Libii i namnożenia się aktów przemocy, z którymi w dalszym ciągu słabo wyszkolone (NATO będzie szkolić Libijczyków?, 2013-06-04, Brytyjczycy wyszkolą libijskich żołnierzy, 2013-07-09) i uzbrojone (Libia się zbroi, 2013-06-26) służby bezpieczeństwa nie są w stanie sobie poradzić.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.