Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Co dalej z HMS Illustrious?

Marynarka wojenna, 16 października 2013

Resort obrony Wielkiej Brytanii oczekuje zgłoszeń ofertowych od prywatnych przedsiębiorców w związku z planami zagospodarowania ostatniego z lotniskowców typu Invincible, HMS Illustrious (R06), po jego wycofaniu ze służby.

HMS Illustrious (R06) oraz pozostałe okręty typu Invincible mają zostać zastąpione przez budowane właśnie lotniskowce typu Queen Elizabeth, HMS Queen Elizabeth (R08) i HMS Prince of Wales (R09). Próby morskie pierwszego z nich mają rozpocząć się w 2017 / Zdjęcie: Royal Navy

HMS Illustrious ma zostać wycofany z linii w 2014, po spędzeniu 32 lat w służbie (Koniec remontu HMS Illustrious, 2011-06-06). Według zapewnień władz w Londynie, okręt nie podzieli losu pozostałych dwóch jednostek typu Invincible: HMS Invincible (R05) i HMS Ark Royal (R07), które zostały ostatecznie sprzedane na złom tureckiemu przedsiębiorstwu stoczniowemu Leyal Ship Recycling Ltd. (Ostatnia prosta HMS Ark Royal, 2013-05-22).

W ostatnich miesiącach brytyjski resort obrony twardo stał na stanowisku, iż ze względu na symboliczną wartość HMS Illustrious, okręt powinien zostać zachowany do celów muzealnych. Wobec braku konkretnych planów realizacji tego przedsięwzięcia, Londyn uruchomił w ostatnim czasie konkurs, w ramach którego prywatni przedsiębiorcy zachęcani są do prezentowania własnych pomysłów przyszłego zagospodarowania lotniskowca/śmigłowcowca.

Sam HMS Illustrious jest obecnie podporządkowany niedawno utworzonej Response Force Task Group i wraz z innymi okrętami Royal Navy, w tym m.in. z fregatami Typu 23, HMS Montrose (F236) i HMS Westminster (F237) (HMS Westminster w Gibraltarze, 2013-08-20), bierze udział w 3-miesięcznych ćwiczeniach morskich Cougar 13.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.