Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurosatory 2014: Samobieżna wyrzutnia ppk MPCV

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 18 czerwca 2014

MBDA zaprezentowało w Paryżu demonstrator samobieżnej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP systemu MPCV.

Zaprezentowany w Paryżu demonstrator samobieżnej wyrzutni ppk systemu MPCV był na podwoziu samochodu terenowego Sherpa 3A. Producent zapewnia, że możliwa jest integracja modułu wieżowego z praktycznie każdym modelem pojazdu, w tym HMMWV, UROVESA VAMTAC 4x4 lub Eagle 4x4 i 6x6./ Zdjęcie: Michał Jarocki

Zdalnie sterowany system uzbrojenia zadebiutował dwa lata temu na targach Eurosatory w postaci makiety samobieżnego zestawu przeciwlotniczego MPCV (Multi-Purpose Combat Vehicle) uzbrojonego w 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy oraz cztery wyrzutnie pocisków rakietowych Mistral 2. Te ostatnie działają w trybie odpal i zapomnij i są zdolne do niszczenia wrogich celów na dystansie ponad 6 km i pułapie co najmniej 3000 m.

W tym roku pokazano demonstrator samobieżnej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych o identycznej nazwie MPCV. Bazuje na zmodyfikowanym zdalnie sterowanym systemie wieżowym uzbrojonym w 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy oraz cztery kontenerowe wyrzutnie ppk MMP (Missile Moyenne Portee) o zasięgu 4 km. Integracja zdalnie sterowanego systemu z pociskami przeciwpancernymi wymagała niewielkiej modyfikacji wieży. Producent doposażył ją w nowy moduł operatora, wyświetlający dane napływające z sensorów MMP.

Demonstrator samobieżnej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MPCV. Bazuje na zdalnie sterowanym systemie wieżowym uzbrojonym w 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy oraz cztery kontenerowe wyrzutnie ppk MMP o zasięgu 4 km / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Nowa odmiana MPCV została opracowana z myślą o wojskach lądowych Francji, które są docelowym odbiorcą ppk MMP. Do tej pory Paryż, kosztem 0,5 mld euro (2 mld zł), zamówił 400 wyrzutni na podstawach trójnożnych i 2850 pocisków Missile Moyenne Portee (Udane próby MMP, 2014-04-24; Francja zamawia MMP, 2013-12-06).

W najbliższych miesiącach MBDA przeprowadzi serię prób MPCV uzbrojonego w ppk. Ich pozytywne wyniki mają zwiększyć szanse eksportowe tej konstrukcji. Do tej pory MBDA udało się uzyskać dwa zamówienia na systemy MPCV w odmianie zestawu przeciwlotniczego osadzonego na wozie Soframe, będącym konstrukcją na bazie zmodyfikowanej i dopancerzonej ciężarówki Unimog U5000 (MPCV gotowe do dostarczenia, 2013-11-18).

Zaprezentowany w Paryżu demonstrator samobieżnej wyrzutni ppk systemu MPCV umieszczony był na podwoziu samochodu terenowego Renault Sherpa 3A. Producent zapewnia, że możliwa jest integracja modułu wieżowego z praktycznie każdym modelem pojazdu, w tym HMMWV, UROVESA VAMTAC 4x4 (VAMTAC dla Hiszpanii, 2013-06-07) lub Eagle 4x4 (Pięćsetny Eagle dla Deutsches Heer, 2014-04-29) i 6x6.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.