Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Remont USS George Washington

Marynarka wojenna, 05 sierpnia 2014

Huntington Ingalls Industries (HII) opracuje szczegółowy plan wymiany paliwa i przeglądu naprawczego (RCOH) atomowego lotniskowca typu Nimitz, USS George Washington (CVN 73).

Ewentualne wycofanie z linii USS George Washington ograniczy potencjał operacyjny US Navy, jednak paradoksalnie może okazać się bardziej opłacalne pod względem finansowym. Z 327,7 mln USD przeznaczonych na przygotowanie remontu CVN 73, około 300 mln USD (932 mln zł) mogłoby zostać przeznaczone na RCOH kolejnego z Nimitzów, USS John C. Stennis (CVN 74) / Zdjęcie: US Navy

Za opracowanie szczegółów RCOH kolejnego atomowego lotniskowca typu Nimitz odpowiadać będzie należąca do HII stocznia Newport News Shipbuilding. Prace zaplanowano na 12 miesięcy, a ich wartość wyniesie 49,6 mln USD (154,3 mln zł). Do tej pory Departament Obrony USA przeznaczył 327,7 mln USD (1 mld zł) na przygotowania do remontu USS George Washington, w tym zakup materiałów i podzespołów.

Zlecone prace przygotowawcze nie gwarantują ostatecznego przeprowadzenia remontu. US Navy i członkowie amerykańskiej legislatury wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie dalszego losu CVN 73 (Zamieszanie z CVN 73, 2014-04-03). Planowane na najbliższe lata cięcia wydatków federalnych, tzw. sekwestracja, może spowodować, że w budżecie obronnym USA zabraknie środków na przegląd naprawczy lotniskowca. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia, rozłożonego w czasie na 3-4 lata, szacowany jest obecnie na ponad 4,7 mld USD (14,6 mld zł).

Jeżeli władze federalne nie znajdą funduszy na RCOH USS George Washington, okręt zostanie skreślony ze stanu floty. Okres służby Nimitzów wynosi 50 lat, jednak zakłada on potrzebę przeprowadzenia w połowie resursu remontu oraz modernizacji okrętu. CVN 73 pozostaje w służbie od 4 lipca 1992, co oznacza, że prace nad nim powinny rozpocząć się najpóźniej w 2017.

Warto podkreślić, że ewentualne wycofanie USS George Washington byłoby niezgodne z obecnie obowiązującym prawem. Przyjęta przez Kongres USA uchwała nakazuje bowiem utrzymanie w służbie 11 lotniskowców (USA zachowają 11 lotniskowców, 2013-06-14). Dzięki specjalnej zgodzie parlamentu US Navy uzyskała czasową zgodę na ograniczenie tej liczby do 10, po przedwczesnym skreśleniu ze stanu floty najstarszego amerykańskiego lotniskowca z napędem atomowym, USS Enterprise (CVN 65, USS Enterprise w Newport News Shipyard, 2013-06-21) oraz opóźnieniom w budowie pierwszej z jednostek nowego typu, Gerald R. Ford, USS Gerald R. Ford (CVN 78; Chrzest lotniskowca USS Gerald R. Ford, 2013-11-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.