Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-16IQ będą stacjonować w Jordanii?

Lotnictwo wojskowe, 06 lipca 2015

Według irackiego parlamentarzysty rząd USA naciska, aby samoloty F-16IQ stacjonowały w Jordanii.

Zdaniem irackiego parlamentarzysty pierwsze F-16IQ, dostarczone rodzimym wojskom lotniczym mają wykonywać uderzenia na pozycje islamistów, operując z bazy w Jordanii / Zdjęcie: US Air Force

W wywiadzie dla portalu rudaw.net jeden z irackich parlamentarzystów, Abed Issawi, stwierdził, że Stany Zjednoczone Ameryki żądają, by pierwsze wielozadaniowe samoloty bojowe F-16IQ operowały z bazy w Jordanii. Co więcej, mają one wesprzeć siły prowadzące działania przeciwko bojownikom Ad-Daula al-Islamijja (2,7 mld USD na walkę z islamistami, 2015-06-19, Tysiąc misji bojowych Kanadyjczyków, 2015-06-11).

Zdaniem polityka Waszyngton opóźnia dostawę pierwszej partii samolotów tego typu, aby wywrzeć nacisk na rząd w Bagdadzie. – Mam informacje, że USA zdecydowały, aby F-16IQ wykonywały uderzenia [na pozycje islamistów] z terytorium Jordanii, tymczasem Irak ma dużą bazę w prowincji Zi Kar, w południowej części kraju – powiedział Issawi.

– Amerykanie opóźniają dostawy 36 samolotów bojowych F-16IQ, które kupiliśmy w 2011. Obecnie mają przysłać nam tylko 3 samoloty – dodał iracki parlamentarzysta.

W połowie czerwca ambasador USA w Iraku Stuart Jones informował, że pierwsze F-16IQ zostaną przekazane Al Quwwa al Jawwiya al Iraqiya (wojskom lotniczym Iraku) do końca lata. Według Jonesa Waszyngton nie zamierza otwierać nowej bazy wojskowej w Iraku. Jego zdaniem F-16IQ mają stacjonować w bazie Balad, położonej 64 km na północ od Bagdadu.

Obecnie piloci Al Quwwa al Jawwiya al Iraqiya szkolą się w lotach na F-16IQ w bazie w Tucson w Arizonie. Niedawno jeden z nich poniósł śmierć w katastrofie, której przyczyny bada komisja (Rozbił się iracki F-16, 2015-06-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.