Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozbił się iracki F-16

Lotnictwo wojskowe, 26 czerwca 2015

Jeden z samolotów F-16IQ wojsk lotniczych Iraku rozbił się podczas lotu szkoleniowego.

Obecnie Al Quwwa al Jawwiya al Iraqiya mają na stanie 7 F-16IQ. Pierwsze samoloty mają trafić do kraju przed końcem br. / Zdjęcie: US Air Force

Jak donosi komunikat US Air Force, jeden z samolotów F-16IQ wchodzących w skład 162. Skrzydła lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Arizona rozbił się we środę ok. godz. 20 czasu miejscowego, w odległości ok. 8 km od portu lotniczego Douglas Municipal. Po zetknięciu z ziemią samolot zapalił się, powodując pożar roślinności. Los pilota jest nieznany.

Jeden ze świadków zdarzenia, były żołnierz USMC MIchael Miller, powiedział w wywiadzie dla lokalnej gazety, że widział parę samolotów krążących nad terenem na małej wysokości. Nagle jeden z nich przechylił się na lewe skrzydło i odleciał. Drugi powtórzył jego manewr, lecz nagle zwalił się na ziemię i natychmiast zajął ogniem. W ciągu kilku minut na miejscu pojawiły się zastępy straży pożarnej. Nie widziałem, aby pilot zrzucił owiewkę kabiny – dodał Miller.

162. Skrzydło ANG zajmuje się szkoleniem obcokrajowców z państw użytkujących F-16. Obecnie w bazie w Tucson przebywa ok. 40 lotników z Belgii, Danii, Holandii, Iraku, Norwegii, Polski i Singapuru. Szkolenie Irakijczyków rozpoczęto w 2012.

Co najciekawsze, pilotem rozbitego samolotu, najprawdopodobniej jednomiejscowego, był gen. bryg. Rafid Mohammed Hassan z Al Quwwa al Jawwiya al Iraqiya (wojsk lotniczych Iraku). Według przedstawicieli irackiego resortu obrony, oficer latał F-16 już od 4 lat.

Al Quwwa al Jawwiya al Iraqiya zakupiły 30 jednomiejscowych F-16C Block 52 i 6 dwumiejscowych F-16D, oznaczonych jako F-16IQ. Pierwsze z nich trafiły do bazy w Tucson w grudniu ub. r. Obecnie dostawy realizowane są w tempie jednego samolotu miesięcznie (Szkolenie irackich pilotów F-16, 2015-01-06).

Pierwotnie przekazywane Irakijczykom F-16IQ miały trafiać bezpośrednio do bazy wojsk lotniczych Balad, jednak destabilizacja wewnętrzna kraju uniemożliwia ich dostarczenie na miejsce. Według Waszyngtonu istniałą obawa, że mogłyby one paść łupem lub zostać zniszczone przez islamistów, podobnie jak dziesiątki innych pojazdów wojskowych produkcji amerykańskiej (Straty irackich wojsk w Ramadi, 2015-05-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.