Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Harry S. Truman dotarł na Bliski Wschód

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 16 grudnia 2015

Amerykański atomowy lotniskowiec USS Harry S. Truman znajduje się już w rejonie odpowiedzialności 5. Floty US Navy. Wkrótce jednostka rozpocznie działania bojowe.

Amerykańska lotniskowcowa grupa bojowa, na czele z atomowym lotniskowcem USS Harry S. Truman, przeprowadzi działania operacyjne na Bliskim Wschodzie / Zdjęcie: USN

Po niecałym miesiącu podróży atomowy lotniskowiec USS Harry S. Truman (CVN 75), typu Nimitz, znalazł się w obszarze odpowiedzialności 5. Floty US Navy. W poniedziałek okręt przeszedł Kanał Sueski wraz z towarzyszącą mu grupą bojową, rozpoczynając ostatni etap przygotowań do nowej misji bojowej.

W połowie listopada USS Harry S. Truman opuścił port macierzysty Naval Station Norfolk w Wirginii. Okręt stanął na czele lotniskowcowej grupy bojowej, w skład której weszły również niszczyciele rakietowe USS Ramage (DDG 61), USS Gonzalez (DDG 66, Niszczyciele Arleigh Burke nie wytrzymują naporu fal morskich, 2007-10-17), USS Bulkeley (DDG 84) i USS Gravely (DDG 107), typu Arleigh Burke, a także pojedynczy krążownik rakietowy USS Anzio (CG 68), typu Ticonderoga (Lotniskowce wracają do Zatoki Perskiej, 2015-11-17).

USS Harry S. Truman zastąpił na Bliskim Wschodzie inną z jednostek typu Nimitz, USS Theodore Roosevelt (CVN 71), która opuściła rejon działań zbrojnych w październiku (Przebazowanie USS Theodore Roosevelt, 2015-11-24). Od tego czasu US Navy nie dysponowała w regionie żadnym z atomowych lotniskowców (Bez lotniskowców w Zatoce Perskiej, 2015-08-06), co zdarzyło się po raz pierwszy od 2007 i wzbudziło spore kontrowersje wśród części amerykańskiej klasy politycznej.

Od kilku dni w Zatoce Perskiej stacjonuje francuski atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle (R91). Okręt stanął na czele zespołu zadaniowego (Task Force) 50 US Navy, który koordynuje operacje lotnicze wymierzone w bojówkarzy organizacji islamistycznych działających w Iraku i Syrii (CdG na czele TF 50, 2015-12-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.