Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aquitaine gotowa do służby

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 grudnia 2015

Wkrótce francuska fregata rakietowa Aquitaine rozpocznie pierwsze działania bojowe.

W pierwszą misję bojową Aquitaine skieruje się do Zatoki Perskiej, gdzie weźmie udział w działaniach bojowych wymierzonych w grupy ekstremistyczne działające na Bliskim Wschodzie / Zdjęcie: DCNS

Po wielu latach żmudnych przygotowań fregata rakietowa Aquitaine (D650), typu FREMM, uzyskała całkowitą zdolność operacyjną. Jednostkę przyjęto na stan francuskiej floty jesienią 2012 (Aquitaine odebrana, 2012-11-27). Przez ostatnie 3 lata okręt poddawany był serii prób morskich, które pozwoliły na ocenę pracy jego urządzeń pokładowych i elementów uzbrojenia (Kolejne próby ogniowe Aquitaine, 2015-05-23; Aquitaine (prawie) gotowa do ZOP).

Przed kilkoma dniami dowództwo Marine Nationale (marynarki wojennej Francji) ogłosiło decyzję o wysłaniu nowej fregaty rakietowej na pierwszą misję bojową. Na początku przyszłego roku okręt opuści francuskie wody terytorialne i skieruje się w stronę Zatoki Perskiej. Dołączy tam do lotniskowcowej grupy bojowej, na czele której stoi rodzimy atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle (R 91, Pierwsze operacje lotnicze z pokładu CdG, 2015-11-24).

Aquitaine jest 1. z serii 8 fregat rakietowych typu FREMM, które w przyszłości będą służyć pod francuską banderą. Do 2019 Marine Nationale odbierze 6 jednostek tego typu. Ostatnie 2, dysponujące wzmocnionym uzbrojeniem przeciwlotniczym, zostaną przekazane Francuzom na początku lat 2020. Począwszy od 2023 FREMM będą uzupełniane w linii przez 5 mniejszych fregat typu FTI (Frégate de Taille Intermédiaire).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.