Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót Provence

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 maja 2016

Francuska fregata rakietowa typu FREMM powróciła do portu morskiego w Brest.

Fregata rakietowa Provence (D652), typu FREMM podczas zakończonej w kwietniu pierwszej misji bojowej. W tle francuski atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle / Zdjęcie: MO Francji

Fregata rakietowa Provence (D652), typu FREMM, powróciła do portu macierzystego w Brest na zachodzie Francji. Wydarzenie miało miejsce 21 kwietnia, jednak Marine Nationale (marynarka wojenna Francji) poinformowała o nim dopiero teraz. Ostatnie 5 miesięcy okręt spędził z dala od Francji, wykonując zadania w ramach pierwszej misji bojowej.

Okręt, który odebrano i przyjęto do służby w czerwcu 2015 (Provence przekazana, 2015-06-15), opuścił port w Breście w listopadzie. Po kilku dniach podróży Provence stała się pierwszą z francuskich fregat typu FREMM, która przeszła Kanał Sueski i wyszła na wody Oceanu Indyjskiego. Na początku grudnia okręt dołączył do lotniskowcowej grupy bojowej (CSG) nr 8 US Navy, na czele której stał atomowy lotniskowiec USS Harry S. Truman (CVN 75), typu Nimitz (Pierwsze operacje z pokładu USS Harry S. Truman, 2015-12-30).

Po kilku tygodniach jednostka weszła w skład wielonarodowej grupy lotniskowcowej, na czele z francuskim atomowym lotniskowcem Charles de Gaulle (R91, Provence na Bliskim Wschodzie, 2015-12-31). Francuska jednostka prowadziła działania bojowe w regionie do stycznia. Następnie odłączyła się od sił koalicji i samodzielnie kontynuowała swoją misję. W kolejnych tygodniach okręt pełnił służbę na wschodnich wodach Oceanu Indyjskiego, a także na Morzu Południowochińskim. Provence wzięła udział w serii ćwiczeń morskich, organizowanych m.in. z Tentera Laut DiRaja Malaysia (TLDM, marynarką wojenną Malezji, Ćwiczenia morskie Provence w Malezji, 2016-03-02).

W marcu francuska jednostka dołączyła do jednej z trzech grup zadaniowych (Combined Task Force 150, CTF-150), wchodzących w skład Combined Maritime Forces (CMF). Provence kontynuowała patrole bojowe wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki. Podczas jednego z nich załodze okrętu udało się udaremnić przemyt uzbrojenia, w tym kilkuset sztuk karabinków AK-47 i innych typów broni palnej, najprawdopodobniej skierowany do Somalii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.