Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwajcarka za sterami Horneta

Lotnictwo wojskowe, Ludzie, Strategia i polityka, 25 lutego 2019

28-letnia por. Fanny Shotty Chollet jest pierwszą Szwajcarką mającą uprawnienia do pilotowania wielozadaniowych samolotów bojowych F/A-18 Hornet.

Por. Fanny Shotty Chollet – pierwsza w Szwajcarii i poza Ameryką Pn. kobieta-pilot wielozadaniowych samolotów bojowych F/A-18 Hornet / Zdjęcie: MO Szwajcarii

Już w 2009 panna Chollet postanowiła zostać lotniczką i ukończyła kurs SPHAIR. W następnym roku, po maturze rozpoczęła naukę w szkole oficerskiej Schweizer Luftwaffe (wojsk lotniczych). Po jej zakończeniu otrzymała stopień porucznika. Por. Chollet włada biegle językiem francuskim, angielskim, niemieckim i szwajcarskim dialektem niemieckiego.

W l. 2012-2015 Shotty studiowała w Zürcher Hochschule für angewandte Wissenschaften (ZHAW) w Winterthur, zdobywając tytuł inżyniera lotnictwa i jednocześnie licencję pilota liniowego w ośrodku szkolenia Lufthansy. Następnie przeszła roczne szkolenie na samolotach turbośmigłowych PC-7 i PC-21 (jako pierwsza kobieta). 15 grudnia 2017 została zakwalifikowana na 8-miesięczny kurs pilotów wojskowych, razem z 8 kolegami – 2 z nich także zostało pilotami Hornetów, a pozostali – pilotami śmigłowców.

Po szkoleniu w symulatorze, a następnie lotach w kabinie dwumiejscowego F/A-18D, por. Shotty wykonała w marcu 2018 pierwszy lot solowy Hornetem. Po zakończeniu 8-miesięcznego kursu panna Chollet odbyła także dwumiesięczne szkolenie taktyczne i wykonała nocne loty nad Szkocją.

Od 1 stycznia 2019 por. Fanny Shotty Chollet wchodzi w skład personelu Fliegerstaffel 18 stacjonującej w bazie Payerne. Jej plany na najbliższą przyszłość zakładają przejście międzynarodowych szkoleń taktycznych i uzyskanie uprawnień dowódcy sekcji.  

Szwajcarskie kobiety uzyskały prawo do pełnienia służby jako piloci wojskowych statków powietrznych dopiero w 2004. Obecnie panie stanowią zaledwie  0,7% stanu wojsk lądowych i lotniczych Helwecji. Na początku 2018 w siłach zbrojnych Szwajcarii pełniło służbę 995 kobiet, z tego 383 w stopniu szeregowego, 223 podoficerów, 95 chorążych i 294 oficerów.

W styczniu 2019 w Schweizer Luftwaffe służyło 136 kobiet, w tym zaledwie 7 mających uprawnienia pilota. Wszystkie, oprócz por. Chollet, latają śmigłowcami. Młode kobiety muszą zrobić o wiele więcej, aby osiągnąć tę pozycję niż młodzi mężczyźni, ponieważ muszą zgłosić się na ochotnika, aby rozpocząć naukę w szkole oficerskiej – mówi dowódca Schweizer Luftwaffe gen. dyw. Bernhard Müller (Wojsko czeka na Brytyjki, 2018-10-29, Kobiety - dowódcy Merkav, 2018-06-29, Kobiety-piloci w WKS FR, 2017-08-14, Wszystko dla pań, 2015-12-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.