Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Baza Hill zdolna do działań bojowych

Lotnictwo wojskowe, 08 stycznia 2020

Wraz z dostawą 78. wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35A Lightning II w grudniu 2019 do bazy US Air Force (wojsk lotniczych USA) Hill, stała się ona pierwszą bazą, która osiągnęła całkowitą zdolność do działań bojowych (ang. Full Warfighting Capability, FWC).

Demonstracja zdolności bojowej eskadr z bazy Hill. Na drodze startowej kołują 52 wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A / Zdjęcia: US Air Force 

Według nomenklatury USAF oznacza to, że na jej stanie znajdują się odpowiednia liczba samolotów, przeszkolonych pilotów i personelu technicznego oraz wyposażenie niezbędne do wykonywania zadań i wsparcia eksploatacji. FWC nie oznacza jednak osiągnięcia całkowitej zdolności operacyjnej (ang. Full Operational Capability, FOC), co wymaga spełnienia dodatkowych wymagań przez całą flotę samolotów danego typu (Gotowość do lotów F-35A poniżej 50%, 2019-07-29).

Obecnie w bazie Hill stacjonują dwa skrzydła myśliwskie (Fighter Wing, FW) 12. i 419. (rezerwowe), w skład których wchodzą trzy eskadry myśliwskie (Fighter Squadron, FS): 4., 34. i 421. Jednostki te mają na stanie 78 samolotów F-35A (po 24 każda), a ich nadrzędna 388. Grupa ma dodatkowo 6 rezerwowych Lightningów II.

Pierwszy zdolny do działań bojowych F-35A trafił do Hill we wrześniu 2015. Kolejne dostarczano w tempie ok. 2 miesięcznie. Proces dostawy i odbioru samolotów został usprawniony przez służby inżynieryjno-lotnicze bazy do tego stopnia, że ostatnie samoloty były zdatne do działań w ciągu 24 godzin od przybycia do Hill.

34. eskadra myśliwska jako pierwsza zgłosiła wstępną zdolność operacyjną (ang. Initial Operational Capability, IOC) w sierpniu 2016, po pierwszym zagranicznym pobycie 6 F-35A w bazie RAF Lakenheath w W. Brytanii.  Następnie samoloty z bazy Hill odbyły dwie rotacje na Bliskim Wschodzie, podczas których po raz pierwszy wykonały misje bojowe (F-35 ćwiczą we Włoszech, 2019-07-03, Tri-Lightning nad Morzem Śródziemnym, 2019-06-27, Pierwsza operacja bojowa F-35A USAF, 2019-05-02).

6 stycznia 202 lotnicy z 388 i 419 FW przeprowadzili pokaz zdolności bojowej, zwany potocznie Elephant Walk. W jego trakcie po drodze startowej kołowały jednocześnie 52 F-35A gotowe do misji (Elephant walk MV-22 i CH-53, 2019-06-12, Elephant Walk F-35B w Beaufort, 2019-05-03).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra